Świadczenie interwencyjne stanowi formę wsparcia skierowaną do przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi, która miała miejsce w tym roku. Jest to narzędzie zaprojektowane w celu umożliwienia poszkodowanym firmom kontynuacji działalności gospodarczej mimo niekorzystnych warunków, z jakimi się zmagają. Świadczenie to przyznawane jest na określonych warunkach. Dla kogo świadczenie interwencyjne? Jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać świadczenie interwencyjne? Jak i kiedy złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne?
Świadczenie interwencyjne z ZUS
Świadczenie interwencyjne to pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi, która miała miejsce w tym roku. Celem tego świadczenia jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności.
Dla kogo pomoc w postaci świadczenia interwencyjnego?
Ze świadczenia możesz skorzystać, jeśli jesteś przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców oraz prowadziłeś działalność 16 września 2024 r. Pomocą w postaci świadczenia interwencyjnego od ZUS mogą być objęte zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.
Te warunki musi spełnić przedsiębiorca starający się o świadczenie interwencyjne od ZUS
Jako przedsiębiorca otrzymasz świadczenie interwencyjne, jeśli:
- poniosłeś szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej oraz
- zobowiążesz się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego oraz
- zobowiążesz się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od dnia 16 września 2024 r.
Ile wynosi świadczenie interwencyjne i jak złożyć wniosek?
Świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez Ciebie we wniosku. Kwota świadczenia nie może jednak przekroczyć wysokości szkody, którą poniosłeś, ustalonej zgodnie ze sposobem, który wskażesz we wniosku, tj. kwoty stanowiącej iloczyn:
- liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego na dzień złożenia wniosku albo 16 września 2024 r. (ZUS musi wziąć pod uwagę mniejszą z tych liczb) i kwoty 16 000 zł , albo
- średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. oraz współczynnika 0, 75 ,
- maksymalnej kwoty świadczenia, która wynosi 1 000 000, 00 zł .
Jeśli przed wystąpieniem powodzi nie zawarłeś umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne zostanie przyznane w kwocie 75% przysługującej Ci wysokości.
Źródło informacji:
- https://www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-interwencyjne
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.