Zaktualizowano: 14 listopada.2022 r.

mZUS – pierwsza aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już dostępna. Co to jest aplikacja mZUS? Dla kogo przeznaczona jest aplikacja mZUS? Co można załatwić za pośrednictwem aplikacji mZUS? Jak aktywować aplikację mZUS? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku o najnowszej aplikacji ZUS „mZUS”.

mZUS – pierwsza aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Co to jest aplikacja mZUS?

mZUS to pierwsza aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która umożliwia szybki dostęp do informacji i wniosków o świadczenia dla rodziny. Aplikacja m ZUS jest przeznaczona dla użytkoników, którzy posiadają urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Darmową aplikację mZUS można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Dla kogo przeznaczona jest aplikacja mZUS?

Aplikacja mobilna mZUS jest przeznaczona dla osób, które są uprawnione do programów świadczeń dla rodzin: świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+ (z wyjątkiem dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych).

Co można załatwić za pośrednictwem aplikacji mZUS?

Użytkownik, który zainstaluje aplikację mZUS może za jej pośrednictwem:

 • w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i świadczenie dobry start 300+
 • szybko sprawdzić, co się dzieje z Twoim wnioskiem – zobaczysz jego status
 • podejrzeć dane o wypłatach Twoich świadczeń
 • nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT)
 • przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS
 • odczytać wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu PUE
 • otrzymać powiadomienia

Skąd pobrać aplikację mZUS?

Aplikację możesz pobrać wyłącznie ze sklepów Google Play (dla urządzeń z systemem Android) oraz
App Store (dla urządzeń z systemem iOS).

 • Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.zus.pmz.mzus&hl=pl)
 • App Store

Jak zainstalować i aktywować aplikację mZUS?

Aplikację po pobraniu z jednego ze sklepów instalujemy zgodnie ze wskazówkami i następnie aktywujemy według następujących kroków:

1. Kliknij przycisk [Aktywuj aplikację]

2. Zapoznaj się z regulaminem i kliknij [Potwierdzam].

3. Połącz aplikację z Twoim profilem PUE.

4. Przejdź 4 kroki konfiguracji aplikacji z kontem PUE.

5. Podaj kod weryfikacyjny.

6. Ustaw 4-cyfrowy PIN do aplikacji i potwierdź go.

7. Wskaż, czy chcesz włączyć logowanie danymi biometrycznymi (odcisk palca).

8. Gotowe

Jak się zalogować do mZUS?

Logowanie do aplikacji mZUS jest bardzo proste bo wystarczy ją włączyć na telefonie i wpisać ustawiony 4 cyfrowy pin podany przy aktywacji aplikcji mZUS. Jeśli PIN jest poprawny, zalogujesz się do mZUS. Po 3-krotnym wprowadzeniu błędnego PIN-u następuje blokada (na 30 minut). Po tym czasie będziesz się mógł ponownie zalogować.

Jeśli nie możesz się zalogować, ponieważ nie pamiętasz PIN-u do aplikacji, musisz ponownie aktywować mZUS. Kliknij [Odłącz aplikację od konta PUE] i ponownie ją aktywuj.

Najczęściej zadawane pytania o aplikację mZUS:

Na jakie urządzenia przeznaczona jest aplikacja mZUS?

Aplikacja mZUS przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Minimalne wymagania dla systemów iOS oraz Android: iOS: wersja 13, Android: wersja 7.

Jakie funkcje ma aplikacja mZUS?

Za pomocą aplikacji mobilnej mZUS można składać wnioski o świadczenie dobry start, czyli jednorazowe wsparcie finansowe dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, oraz o świadczenie wychowawcze 500+. Aplikacja ma również inne funkcje. Są to między innymi: dostęp do wiadomości związanych z wnioskami o świadczenia 300+ i 500+, możliwość sprawdzenia statusu Twoich wniosków, powiadomienia o nowych zdarzeniach, które pojawiły się na Twoim profilu PUE.

Co należy zrobić przed instalacją aplikacji mZUS?

Upewnij się, że masz profil na portalu PUE ZUS i jest on aktywny. Jeśli nie masz profilu na PUE ZUS, załóż go. Informacje o tym, jak założyć profil na PUE ZUS, znajdują się na https://www.zus.pl

Jak mogę odzyskać dostęp do aplikacji mZUS?

Za pomocą aplikacji nie można odzyskać utraconego kodu PIN. Jeśli nie pamiętasz ustawionego kodu PIN: 1) odłącz aplikację od swojego profilu na PUE – możesz to zrobić podczas logowania do aplikacji (funkcja [Odłącz aplikację od konta PUE]) lub po zalogowaniu do portalu PUE ZUS ([Ustawienia] -> [Urządzenia mobilne] -> zaznacz urządzenie mobilne i kliknij [Odłącz urządzenie], 2) ponownie połącz aplikację ze swoim kontem na PUE ZUS.

Czy mogę zmienić język aplikacji mZUS?

Nie. Praca z aplikacją mobilną mZUS jest możliwa tylko w języku polskim.

Jak mogę sprawdzić w aplikacji mZUS status wniosku, który wysłałem?

Za pomocą menu bocznego przejdź do zakładki [Moje wnioski] i znajdź wysłany przez Ciebie wniosek. Jeśli klikniesz wybrany wniosek, zobaczysz jego szczegóły. Możesz tam sprawdzić np. jego status.

Ile razy mogę wprowadzić błędny PIN do aplikacji mZUS?

Błędny PIN możesz wpisać 6 razy. Jeśli błędnie wprowadzisz PIN 3 razy, pojawi się chwilowa blokada logowania – na 30 min. Jeśli po tym czasie znów 3-krotnie podasz błędny PIN, aplikacja zostanie odłączona od Twojego profilu PUE. Będziesz musiał ponownie połączyć urządzenie mobilne z profilem PUE.

 

Źródło informacji:

 1. https://www.zus.pl/mzus
 2. https://www.zus.pl/documents/10182/10099173/mZUS+-+Podr%C4%99cznik+u%C5%BCytkownika.pdf/b24a8c6d-86b5-b980-5742-1188c9fada8c?t=1668093129853
4.9/5 - (42 votes)