Zaktualizowano: 3 października.2023 r.

Zgłaszanie urodzenia dziecka jest kluczowym krokiem, który rodzice muszą podjąć po narodzinach malucha. W Polsce proces ten można zrealizować zarówno online, jak i osobiście w urzędzie stanu cywilnego (USC). W tym artykule omówimy, jak zgłosić urodzenie dziecka, jakie dokumenty są potrzebne oraz co zrobić, gdy napotkasz trudności w trakcie procesu.

dziecko

Kto może zgłosić urodzenie dziecka?

Proces rejestracji narodzin jest kluczowy dla uzyskania oficjalnej tożsamości dziecka w ramach struktur prawnych Rzeczypospolitej Polskiej. Matka lub ojciec zgłaszający narodziny dziecka musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, co jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu tego procesu.

W Polsce, zgłoszenie narodzin jest możliwe tylko w przypadku dzieci urodzonych na terenie kraju. To stanowi podstawę prawidłowego wpisu do rejestru stanu cywilnego, który jest fundamentalny dla przyszłego życia dziecka.

Kiedy ojciec jest osobą zgłaszającą narodziny, a nie jest związany małżeńskim z matką dziecka, wymagane jest przedłożenie oświadczenia o uznaniu ojcostwa. Jest to krok niezbędny, aby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) mógł przyjąć zgłoszenie i dokonać wpisu danych ojca do aktu urodzenia dziecka. Oświadczenie to można złożyć przed różnymi instytucjami, co umożliwia ojcu wybór najbardziej dogodnego miejsca. Może to być dowolny urząd stanu cywilnego, konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, lub sąd.

Dla ważności tego oświadczenia, matka dziecka powinna je zatwierdzić w przeciągu 3 miesięcy od daty jego złożenia przez ojca. Ten krok pozwala na oficjalne potwierdzenie ojcostwa i zapewnia, że wszystkie formalności prawne zostały spełnione w odpowiedni sposób.

Jak zgłosić urodzenie dziecka przez internet?

Zgłoszenie urodzenia dziecka online przez stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka ogranicza się do kilku kroków:

  1. Kliknij przycisk Zgłoś urodzenie dziecka.
  2. System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
  3. Wypełnij zgłoszenie. W kroku 3. wpisz imię lub imiona dziecka – przeczytaj wskazówki w sekcji Imię dla dziecka.
  4. Po wypełnieniu zgłoszenia system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz i podpiszesz zgłoszenie elektronicznie.
  5. Możesz podpisać zgłoszenie za pomocą:
    • profilu zaufanego,
    • dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu),
    • kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  6. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.
  7. Czekaj na odpowiedź urzędu.

Jeśli w twoim zgłoszeniu urzędnik stwierdzi braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszysz załatwienie sprawy.

Jak ustawisz powiadomienia e-mailowe o nowych wiadomościach na skrzynce ePUAP:

  1. Zaloguj się na swoje konto na ePUAP.
  2. Wejdź w Moja skrzynka (prawy górny róg ekranu).
  3. W pasku po lewej stronie wybierz Operacje.
  4. Wybierz Ustawienia.
  5. Zaznacz zawsze jako opcję otrzymywania powiadomień.
  6. Zapisz zmiany.

Teraz o każdej wiadomości z urzędu dostaniesz informację na bieżąco na swój e-mail.

Ile czasu masz na zgłoszenie narodzin dziecka?

Nie dopełnienie obowiązku zgłoszenia narodzin potomka w urzędzie w wyznaczonym terminie 21 dni może mieć nieoczekiwane konsekwencje. W takiej sytuacji, to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) przejmuje inicjatywę w procesie rejestracji urodzenia. Na podstawie dostarczonej karty urodzenia, kierownik USC samodzielnie wybierze imię dla twojego dziecka i dokona wpisu w rejestrze stanu cywilnego.

Takie postępowanie urzędu ma na celu zapewnienie, że każde dziecko zostanie prawidłowo zarejestrowane w systemie prawnym, nawet jeśli rodzice nie dopełnią formalności w wyznaczonym czasie. Chociaż decyzja o imieniu dziecka jest zwykle zarezerwowana dla rodziców, opieszałość w dopełnieniu obowiązków administracyjnych może prowadzić do przejęcia tej decyzji przez organy urzędowe. Dlatego zawsze warto zadbać o to, aby zgłosić narodziny swojego dziecka w odpowiednim czasie, zachowując przy tym prawo do wyboru imienia, które będzie towarzyszyło mu przez całe życie.

Ile trwa zgłoszenie urodzenia dziecka?

Proces rejestracji narodzin dziecka jest zorganizowany w sposób, który umożliwia sprawną wymianę informacji między zgłaszającym rodzicem a Urzędem Stanu Cywilnego (USC). Po zgłoszeniu narodzin, kierownik USC sporządza akt urodzenia w dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia, pod warunkiem, że została dostarczona karta urodzenia dziecka.

Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na szybkość oraz płynność procesu:

  1. Wybór Metody Odbioru Dokumentów: W zgłoszeniu możesz wybrać sposób, w jaki chcesz odebrać dokumenty z USC. Do wyboru masz trzy opcje: elektroniczną skrzynkę ePUAP, tradycyjną pocztę lub osobisty odbiór w urzędzie. Twój wybór zdecyduje o czasie oczekiwania na otrzymanie dokumentów.
  2. Komunikacja z Urzędem: Aby usprawnić proces, zaleca się podanie swoich danych kontaktowych takich jak adres e-mail oraz numer telefonu w zgłoszeniu. Może się zdarzyć, że kierownik USC będzie potrzebować dodatkowych wyjaśnień odnośnie zgłoszenia. Szybka komunikacja może przyspieszyć załatwienie sprawy.
  3. Dokładność Informacji: Dostarczenie kompletnych i dokładnych informacji w zgłoszeniu, włącznie z kartą urodzenia dziecka, jest kluczowe dla terminowego sporządzenia aktu urodzenia.

Pamiętanie o tych aspektach i świadome dokonanie wyborów może znacznie ułatwić proces rejestracji narodzin dziecka, co z kolei pozwoli na szybkie uzyskanie niezbędnych dokumentów.

Ile kosztuje zgłoszenie urodzenia dziecka?

Zgłoszenie urodzenia dziecka to bezpłatna usługa.

Najczęściej zadawane pytania:

Co musisz zrobić, jeśli dziecko urodziło się martwe?

Jeśli dziecko urodziło się martwe – zgłoś jego urodzenie w ciągu 3 dni od wystawienia karty martwego urodzenia. Kartę martwego urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – na przykład lekarz lub położna – i przekaże ją do USC w ciągu 1 dnia od jej wystawienia.

Jak mogę zgłosić urodzenie dziecka?

Możesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, używając profilu zaufanego lub e-dowodu, lub osobiście w urzędzie stanu cywilnego.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia urodzenia dziecka?

Potrzebujesz karty urodzenia dziecka, która zostanie przekazana urzędowi przez osobę upoważnioną, np. lekarza lub położną.

Jak mogę śledzić status mojego zgłoszenia?

Po złożeniu zgłoszenia, potwierdzenie zostanie wysłane na twoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. Jeśli urzędnik znajdzie braki lub błędy w zgłoszeniu, zostaniesz o tym poinformowany przez skrzynkę ePUAP.
5/5 - (1 vote)