Ile wynosi zasiłek chorobowy i komu przysługuje?

Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać? Jakie warunki muszą zostać spełnione abyś mógł otrzymać zasiłek chorobowy od ZUS? Jak długo można otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS? Kiedy Twój zasiłek chorobowy może zostać obniżony o 25% i co z tym zrobić?

lekarz od zasiłku chorobowego

Co to jest zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy – to rodzaj świadczenia, które przysługuje ubezpieczonej osobie w ramach ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Świadczenie otrzymuje osoba, która z powodu choroby czy wypadku stała się czasowo niezdolna do pracy.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Świadczenie w postaci zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach ubezpieczenia chorobowego możesz otrzymać, jeśli jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym lub jeśli dobrowolnie przystąpiłeś do ubezpieczenia chorobowego w ramach ZUS.

Zasiłek chorobowy ile może trwać?

Zasiłek chorobowy może trwać nie dłużej niż przez okres 182 dni oraz 270 dni w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

W razie przerwy w niezdolności do pracy i powstania po przerwie niezdolności do pracy z innej przyczyny, powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego.

Warto pamiętać o przypadkach w których nie otrzymasz zasiłku chorobowego od ZUS:

 • Twoja niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,
 • Twoja niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza kodem „C” w zaświadczeniu lekarskim lub w odpowiednim  postępowaniu, np. mającym na celu ustalenie okoliczności wypadku),
 • Twoje zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane,
 • Wykonywałeś w czasie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową albo wykorzystywałeś zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Wysokość świadczenia chorobowego od ZUS w skali miesiąca jest naliczana w zależności od kilku wytycznych i wymiar kształtuje się tak:

 • 80% podstawy wymiaru,
 • 70% podstawy wymiaru ( Pobyt w szpitalu)
 • 100% podstawy wymiaru( Gdy niezdolność powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, przypada na okres ciąży lub powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim w przypadku dawców komórek, tkanek i narządów)

Kiedy obniżenie zasiłku chorobowego o 25%?

Twoim obowiązkiem jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni bo jeśli dostarczysz zwolnienie lekarskie po upływie tego terminu, otrzymasz zasiłek obniżony o 25% od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zwolnienia.

Dokumenty – zasiłek chorobowy

Aby otrzymać zasiłek chorobowy należy posiadać zwolnienie lekarskie:
ZUS ZLA (w formie papierowej na druku )
e –ZLA (w formie dokumentu elektronicznego )

Uwaga!

Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA).

Jeśli zasiłek będzie wypłacał ZUS, będziesz potrzebował zaświadczenie płatnika składek na druku:

zaswiadczenie-z-3 – jeśli jesteś pracownikiem,
zaswiadczenie-z-3b – jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, współpracujesz z osobą prowadzącą działalność lub jesteś duchownym,
zaswiadczenie-z-3a – jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.

W przypadku, gdy ubezpieczenie ustało a występujesz o zasiłek chorobowy musisz złożyć dodatkowo oświadczenie na druku oswiadczenie-zus-z-10.

Co warto wiedzieć?

 1. Chorobowe od ZUS otrzymuje osoba, która stała się czasowo niedolna do pracy
 2. Z Chorobowego mogą skorzystać osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym
 3. Maksymalny okres zasiłku chorobowego to: 182 dni oraz 270 dni
 4. Wysokość zasiłku kształtuje się tak: 70%,80% oraz 100%
 5. Bez zwolnienia lekarskiego nie dostaniesz zasiłku chorobowego
4.9/5 - (15 votes)