Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak go otrzymać? Jakie warunki muszą zostać spełnione abyś mógł otrzymać zasiłek chorobowy od ZUS? Jak długo można otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS? Kiedy Twój zasiłek chorobowy może zostać obniżony o 25% i co z tym zrobić?
Co to jest zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy – to rodzaj świadczenia, które przysługuje ubezpieczonej osobie w ramach ubezpieczenia chorobowego w ZUS. Świadczenie otrzymuje osoba, która z powodu choroby czy wypadku stała się czasowo niezdolna do pracy.
Komu przysługuje zasiłek chorobowy?
Świadczenie w postaci zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach ubezpieczenia chorobowego możesz otrzymać, jeśli jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym lub jeśli dobrowolnie przystąpiłeś do ubezpieczenia chorobowego w ramach ZUS.
Zasiłek chorobowy ile może trwać?
Zasiłek chorobowy może trwać nie dłużej niż przez okres 182 dni oraz 270 dni w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.
W razie przerwy w niezdolności do pracy i powstania po przerwie niezdolności do pracy z innej przyczyny, powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego.
Warto pamiętać o przypadkach w których nie otrzymasz zasiłku chorobowego od ZUS:
- Twoja niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,
- Twoja niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza kodem “C” w zaświadczeniu lekarskim lub w odpowiednim postępowaniu, np. mającym na celu ustalenie okoliczności wypadku),
- Twoje zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane,
- Wykonywałeś w czasie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową albo wykorzystywałeś zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia.
Ile wynosi zasiłek chorobowy?
Wysokość świadczenia chorobowego od ZUS w skali miesiąca jest naliczana w zależności od kilku wytycznych i wymiar kształtuje się tak:
- 80% podstawy wymiaru,
- 70% podstawy wymiaru ( Pobyt w szpitalu)
- 100% podstawy wymiaru( Gdy niezdolność powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, przypada na okres ciąży lub powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim w przypadku dawców komórek, tkanek i narządów)
Kiedy obniżenie zasiłku chorobowego o 25%?
Twoim obowiązkiem jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni bo jeśli dostarczysz zwolnienie lekarskie po upływie tego terminu, otrzymasz zasiłek obniżony o 25% od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zwolnienia.
Dokumenty – zasiłek chorobowy
Aby otrzymać zasiłek chorobowy należy posiadać zwolnienie lekarskie:
ZUS ZLA (w formie papierowej na druku )
e –ZLA (w formie dokumentu elektronicznego )
Uwaga!
Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA).
Jeśli zasiłek będzie wypłacał ZUS, będziesz potrzebował zaświadczenie płatnika składek na druku:
zaswiadczenie-z-3 – jeśli jesteś pracownikiem,
zaswiadczenie-z-3b – jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, współpracujesz z osobą prowadzącą działalność lub jesteś duchownym,
zaswiadczenie-z-3a – jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.
W przypadku, gdy ubezpieczenie ustało a występujesz o zasiłek chorobowy musisz złożyć dodatkowo oświadczenie na druku oswiadczenie-zus-z-10.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.