Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi lub opiekunowi prawnemu, który jest objęty ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Sprawdź w naszym artykule kiedy możesz się starać o zasiłek opiekuńczy, kiedy nie otrzymasz zasiłku opiekuńczego oraz ile wynosi aktualnie okres wypłaty zasiłku opiekuńczego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dla kogo zasiłek opiekuńczy?
Z zasiłku opiekuńczego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Zasiłek opiekuńczy mogą pobierać następujące osoby:
- Pracownicy
- Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- Osoby wykonujące pracę nakładczą,
- Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracujesz z osobą, która wykonuje taką umowę, lub pracujesz na podstawie umowy uaktywniającej, np. jesteś nianią,
- Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- Osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- Osoby odbywające służbę zastępczą,
- Duchowni.
Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Pracownik może skorzystać z zasiłku opiekuńczego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku, gdy jest zwolniony z wykonywania pracy, bo musi opiekować się:
- Dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza,
- konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
- choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
- poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;
- Dzieckiem niepełnosprawnym, które legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;
- Chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat,
- Chorym dzieckiem,
- Innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS
W przypadku gdy matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński od ZUS w czasie 8 tygodni po porodzie, nie może opiekować się nowo urodzonym dzieckiem, to jako ubezpieczony ojciec dziecka albo inny członek najbliższej rodziny możesz otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Warto pamiętać o tym, że aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy osoba, która się stara o taki rodzaj zasiłku musi przerwać zatrudnienie aby zaopiekować się dzieckiem. Możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego dotyczy takich sytuacji, w których ubezpieczona matka dziecka:
- przebywa w szpitalu lub innej placówce leczniczej i nie może osobiście opiekować się dzieckiem,
- ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem,
- porzuciła dziecko.
Ważne!
Świadczenie w postaci dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia.
Jak długo można otrzymywać zasiłek opiekuńczy?
Ta forma pomocy finansowej przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
Ważne!
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy w skali miesiąca wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy. Musisz pamiętać o tym, że masz 7 dni aby dostarczyć zwolnienie lekarskie i skorzystać z pełnego zasiłku opiekuńczego, jeśli dostarczysz zwolnienie lekarskie po terminie to Twój zasiłek zostanie obniżony o 25% od 8 dnia .
Dokumenty niezbędne do zasiłku macierzyńskiego
Jeśli chcesz skorzystać z świadczenia finansowego w postaci zasiłku opiekuńczego musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Musisz dostarczyć zwolnienie lekarskie oraz wniosek:
- Z-15A – jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem
- Z-15B – jeśli sprawujesz opiekę nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.
W niektórych sytuacjach Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie potrzebował inne dokumenty.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.