Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia br. jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. W jakich przypadkach będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. „Poz. 2109” dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom do 24 grudnia 2020 r. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, który został przedłużony do 24 grudnia 2020 r.:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8
Rodzicom, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do lat 8 mają przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku:
- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
- otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19 albo
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także dla rodziców dzieci niepełnosprawnych
Rodzicom ubezpieczonym, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi również przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada do 29 listopada 2020 r. z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki albo w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
Dotyczy to także ubezpieczonych rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Osoby starające się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązujący do 24 grudnia 2020 r muszą złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, które jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem można pobrać tutaj:
Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.