Zaktualizowano: 8 grudnia.2022 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nowe ułatwienie dla pacjentów, lekarzy jest dostępne Od 1 stycznia 2016 roku w postaci elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Zwolnienia na papierowym druku (ZUS ZLA) mogą być wystawiane przez lekarzy jeszcze do końca czerwca 2018 r. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) jakie są plusy i minusy tej innowacji ZUS?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Co to jest elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)?

E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS.

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – jak to działa?

Lekarz posługujący się elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. Po przekazaniu zwolnienia przez lekarza, ZUS udostępnia e-ZLA pracodawcy w platformie PUE ZUS. Jak widać procedura informacyjna jest tutaj bardzo uproszczona w porównaniu do tradycyjnych zwolnień lekarskich, gdzie pracownik musiał dostarczyć zwolnienie swojemu pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – zalety?

  • Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia.
  • System elektronicznych zwolnień lekarskich w przypadku wpisania numeru PESEL sam wypełni resztę danych.
  • System elektronicznych zwolnień lekarskich weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem.
  • System elektronicznych zwolnień lekarskich podpowiada kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).
  • System elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwia podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.
  • System elektronicznych zwolnień lekarskich przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.
  • Lekarze nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii.

Koszty wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich

Oprogramowanie w portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS udostępniane jest bezpłatnie, kwestie sprzętowe takie jak komputer, tablet lub inne urządzenie za pomocą, którego będą wystawiane elektroniczne zwolnienia lekarskie leżą po stronie lekarza.

Elektroniczne zwolnienia dla lekarzy z profilem na PUE ZUS

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Nie czekaj tylko już teraz załóż swój profil na PUE ZUS aby móc wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. O tym jak założyć profil na PUE ZUS można się dowiedzieć dzięki:

  • pomocy pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.- pt. w godz. 7.00-18.00):pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia według umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym)
  • za pośrednictwem e-maila cot@zus.pl
  • przez komunikator Skype na stroniewww.zus.pl pod zus_centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl
  • z pomocy pracowników w najbliższej jednostce ZUS,
  • z instrukcji na www.zus.pl oraz ulotek dostępnych w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS.

e-ZLA – informacje dla ubezpieczonych

Jeśli jesteś pracownikiem i otrzymałeś zaświadczenie lekarskie elektroniczne (e-ZLA), a zasiłki wypłaca Ci pracodawca (płatnik składek), który ma profilu na PUE ZUS, do wypłaty zasiłku chorobowego nie musisz składać pracodawcy żadnych dokumentów. Jeśli Twój pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, po wystawieniu e-ZLA otrzymasz od lekarza wydruk tego zaświadczenia. Wydruk złóż swojemu pracodawcy (płatnikowi składek).

Jeśli jesteś pracownikiem i otrzymałeś e-ZLA, a zasiłki wypłaca Ci ZUS, wniosek o zasiłek w Twoim imieniu składa Twój pracodawca

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i otrzymałeś e-ZLA, pamiętaj, że aby otrzymać zasiłek chorobowy, potrzebny jest Twój wniosek. Jako wniosek o zasiłek złóż zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3b albo wniosek o zasiłek na formularzu ZAS-53. Jeśli otrzymałeś kolejne e-ZLA za nieprzerwany okres, jako wniosek o zasiłek możesz złożyć także wydruk e-ZLA, jeśli otrzymałeś go od lekarza.

Jeśli ubiegasz się o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia, złóż do ZUS wniosek o zasiłek na formularzu ZAS-53 lub w innej formie, np. możesz w tym celu wykorzystać wydruk e-ZLA, jeśli otrzymałeś go od lekarza.

FAQ e-ZLA – najczęściej zadawane pytania

  • Czy lekarz może upoważnić inną osobę do wystawiania e-ZLA?

Lekarz może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

  • Czy do wystawiania e-ZLA konieczny jest profil na PUE ZUS?

Profil na PUE ZUS jest konieczny do wystawiania e-ZLA.

  • Czy wydruk e- ZLA trzeba doręczyć pracodawcy?

Tak, jeśli dostałeś od lekarza/asystenta medycznego wydruk e-ZLA, ponieważ Twój pracodawca nie ma profilu na PUE.

  • Kiedy otrzymam wydruk e-ZLA?

Na swoje żądanie oraz w przypadku, gdy Twój pracodawca (płatnik składek) nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

  • Czy wszyscy lekarze muszą wystawiać elektroniczne zwolnienia?

Wszyscy lekarze od 1 grudnia2018 r. będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie e-ZLA.

5/5 - (10 votes)