Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Nowe ułatwienie dla pacjentów, lekarzy jest dostępne Od 1 stycznia 2016 roku w postaci elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Zwolnienia na papierowym druku (ZUS ZLA) mogą być wystawiane przez lekarzy jeszcze do końca czerwca 2018 r. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) jakie są plusy i minusy tej innowacji ZUS?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

Możliwość korzystania z elektronicznych zwolnień lekarskich mają lekarze od 1 stycznia 2016 roku. Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich nie spowodowało natychmiastowego zastąpienia starej formy wystawiania zwolnień lekarskich, lekarze dostali od ZUS sporo czasu aby przejść na nową metodę wystawiania zwolnień bo aż do do końca czerwca 2018 roku.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – jak to działa?

Lekarz posługujący się elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. Po przekazaniu zwolnienia przez lekarza, ZUS udostępnia e-ZLA pracodawcy w platformie PUE ZUS. Jak widać procedura informacyjna jest tutaj bardzo uproszczona w porównaniu do tradycyjnych zwolnień lekarskich, gdzie pracownik musiał dostarczyć zwolnienie swojemu pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) – zalety?

 • Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia.
 • System elektronicznych zwolnień lekarskich w przypadku wpisania numeru PESEL sam wypełni resztę danych.
 • System elektronicznych zwolnień lekarskich weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem.
 • System elektronicznych zwolnień lekarskich podpowiada kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).
 • System elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwia podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.
 • System elektronicznych zwolnień lekarskich przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.
 • Lekarze nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii.

Koszty wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich

Oprogramowanie w portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS udostępniane jest bezpłatnie, kwestie sprzętowe takie jak komputer, tablet lub inne urządzenie za pomocą, którego będą wystawiane elektroniczne zwolnienia lekarskie leżą po stronie lekarza.

Elektroniczne zwolnienia dla lekarzy z profilem na PUE ZUS

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Nie czekaj tylko już teraz załóż swój profil na PUE ZUS aby móc wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. O tym jak założyć profil na PUE ZUS można się dowiedzieć dzięki:

 • pomocy pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.- pt. w godz. 7.00-18.00):pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia według umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym)
 • za pośrednictwem e-maila cot@zus.pl
 • przez komunikator Skype na stroniewww.zus.pl pod zus_centrum_obslugi_tel
 • przez czat na stronie www.zus.pl
 • z pomocy pracowników w najbliższej jednostce ZUS,
 • z instrukcji na www.zus.pl oraz ulotek dostępnych w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS.