Zaktualizowano: 2 kwietnia.2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) otwiera okno transferowe od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. Dzięki oknie transferowym, które zostało otwarte przez ZUS możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE. W jaki sposób poinformować ZUS, gdzie powinna trafić część Twojej składki emerytalnej? Gdzie znaleźć wzór oświadczenia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule poniżej.

Okno transferowe 2024 w ZUS

Co to jest okno transferowe w ZUS?

Okno transferowe to określony przedział czasu w którym można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE. W 2024 ZUS otwiera okno transferowe od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r.

Jak jest dzielona składka emerytalna?

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na jej subkonto w ZUS albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Jak poinformować ZUS o swojej decyzji?

Osoba, która chce skorzystać z okna transferowego przekazuje do ZUS wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o swojej decyzji to od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r.

Gdzie znaleźć wzór oświadczenia?

Osoba, która będzie chciała skorzystać z okna transferowego od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. wzór formularza „ZUS-US-OFE-03” znajdzie na PUE ZUS, stronie ZUS (https://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/czlonkostwo-w-ofe) oraz w każdej placówce ZUS.

Jak przekazać do ZUS wniosek?

Oświadczenie ZUS-US-OFE-03 możesz dostarczyć:

  • Przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • W każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów,
  • Pocztą na adres dowolnego oddziału ZUS.

 

Źródło informacji:

  • https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/ofe/okno-transferowe-2024
5/5 - (1 vote)