Zaktualizowano: 26 września.2022 r.

Od 1 kwietnia 2022 r. będzie można złożyć wniosek o tzw. żłobkowe. Wniosek o tzw. żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r. będzie można złożyć do ZUS wyłącznie elektronicznie. Kiedy będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna? Czy ZUS może przyznać dofinansowanie od stycznia 2022 r.?

Wniosek o tzw. żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r.

Świadczenie żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r.

Wniosek o żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r. będą mogli złożyć rodzice, którzy nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Świadczenie żłobkowe – dla kogo?

Dofinansowanie w postaci świadczenia żłobkowego będzie przysługiwało na dziecko, na które  rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).  Ze świadczenia żłobkowego będą mogli skorzystać na przykład rodzice na pierwsze – jedyne dziecko, na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna przed 12 miesiącem życia dziecka.

Ile wynosi tzw. żłobkowe?

Świadczenie żłobkowe będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie.

„Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Świadczenie żłobkowe z wyrównaniem

O tzw. żłobkowe rodzić może wystąpić najwcześniej 1 kwietnia 2022 r. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyznać dofinansowanie w postaci świadczenia żłobkowego od stycznia 2022 r. lub kolejnego miesiąca, jeśli dziecko uczęszczało w tym czasie do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/wniosek-o-tzw_-zlobkowe-od-1-kwietnia-2022-r_/4341772
4.2/5 - (30 votes)