Zasiłek macierzyński – komu przysługuje? wymiar zasiłku macierzyńskiego i aktualna wysokość, wymagane dokumenty. Sprawdź już teraz jakie warunki muszą zostać spełnione aby móc otrzymać zasiłek macierzyński od ZUS? Jak długo można otrzymywać zasiłek macierzyński z ZUS?
Pomoc finansowa w ramach zasiłku macierzyńskiego jest kierowana do kobiet, które urodziły dziecko. Zasiłek macierzyński jest jednym z podstawowych świadczeń ze strony państwa wobec ubezpieczonych. Nie wszystkim jednak to wsparcie przysługuje, a wiele zależy od posiadanej umowy z pracodawcą.
Co to jest zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński – to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, otrzymywane przez osobę ubezpieczoną i zatrudnioną na umowę o pracę, umowę zlecenie lub samozatrudnienie.
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Świadczenie w postaci zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie a dokładnie:
- pracownikom,
- członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osobom, które wykonują pracę nakładczą,
- osobom, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej,
- osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osobom, które z nimi współpracują,
- osobom, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- osobom, które odbywają służbę zastępczą,
- duchownym
Jak długo można otrzymywać zasiłek macierzyński?
Pomoc finansowa dla świeżo upieczonych matek trwa od 20 do 37 tygodni, a długość tego okresu zależy od liczby dzieci przy jednym porodzie:
- 20 tygodni (140 dni) – gdy urodzisz jedno dziecko,
- 31 tygodni (217 dni) – gdy urodzisz dwoje dzieci podczas jednego porodu,
- 33 tygodni (231 dni) – gdy urodzisz troje dzieci podczas jednego porodu,
- 35 tygodni (245 dni) – gdy urodzisz czworo dzieci podczas jednego porodu,
- 37 tygodni (259 dni) – gdy urodzisz pięcioro i więcej dzieci podczas jednego porodu.
Ważne!
Ze świadczenia można skorzystać nawet przed porodem do 6 tygodni.
Ile wynosi zasiłek macierzyński?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest regulowana przez Kodeks pracy i wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawy wymiaru zasiłku w trzech wariantach:
- 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – urodzenie przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz równoczesne przyjęcie na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie oraz przyjęcie na wychowanie jednego dziecka;
- 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – przyjęcie na wychowanie dziecka.
Jeśli powyższe okresy zostały wyczerpane nie musisz się martwić bo nadal możesz korzystać z zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku
Ważne dokumenty – zasiłek macierzyński
Jeśli się starasz o zasiłek macierzyński musisz złożyć odpowiednie dokumenty aby ZUS mógł Ci przyznać świadczenie i wobec tego musisz złożyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem,
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.
Dla ubezpieczonych, które planują urodzić dziecko w czasie pobytu za granicą, wymagane jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu – za okres przed porodem. Po porodzie – odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.
Dla ubezpieczonych, które planują przyjęcie dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie musimy złożyć następujące dokumenty:
- Zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,
- Decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
- Oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.
Formularze zasiłek macierzyński
W przypadku starania się o zasiłek macierzyński warto mieć pod ręką aktualne formularze/druki związane z zasiłkami macierzyńskimi. Aktualne druki, które są potrzebne do starania się o świadczenie znajdziesz poniżej:
- ZUM
- Zaświadczenie Z-3
- Wniosek ZUR
- Wniosek EZZ
- Zaświadczenie Z-3b
- Zaświadczenie Z-3a
- Wniosek ZAS-23
- Wniosek ZAM
- Wniosek ZAS-66
- Wnioski ZAS-55
- Wniosek ZPW
- Oświadczenie ZAS-33
- Wniosek ZAS-31
- Zaświadczenie ZAS-24
- Wniosek ZAO
- Zaświadczenie ZAS-15
- Skarga/Wniosek ZAS-58
- Wniosek ZAS-65
- Oświadczenie ZAS-39
- Zaświadczenie ZAS-40
- Oświadczenie ZAS-26
- Wniosek ZAS-59
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie zasiłku macierzyńskiego
Nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie związanej z zasiłkiem macierzyńskim? Od decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje odwołanie do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Jeśli interesuje Cię na czym polega odwołanie od decyzji ZUS to koniecznie znajdź nasz artykuł.