Zasiłek macierzyński – komu przysługuje? wymiar zasiłku macierzyńskiego i aktualna wysokość, wymagane dokumenty. Sprawdź już teraz jakie warunki muszą zostać spełnione aby móc otrzymać zasiłek macierzyński od ZUS? Jak długo można otrzymywać zasiłek macierzyński z ZUS?
Pomoc finansowa w ramach zasiłku macierzyńskiego jest kierowana do kobiet, które urodziły dziecko. Zasiłek macierzyński jest jednym z podstawowych świadczeń ze strony państwa wobec ubezpieczonych. Nie wszystkim jednak to wsparcie przysługuje, a wiele zależy od posiadanej umowy z pracodawcą.
Co to jest zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński – to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, otrzymywane przez osobę ubezpieczoną i zatrudnioną na umowę o pracę, umowę zlecenie lub samozatrudnienie.
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Świadczenie w postaci zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie a dokładnie:
- pracownikom,
- członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osobom, które wykonują pracę nakładczą,
- osobom, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej,
- osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osobom, które z nimi współpracują,
- osobom, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- osobom, które odbywają służbę zastępczą,
- duchownym
Jak długo można otrzymywać zasiłek macierzyński?
Pomoc finansowa dla świeżo upieczonych matek trwa od 20 do 37 tygodni, a długość tego okresu zależy od liczby dzieci przy jednym porodzie:
- 20 tygodni (140 dni) – gdy urodzisz jedno dziecko,
- 31 tygodni (217 dni) – gdy urodzisz dwoje dzieci podczas jednego porodu,
- 33 tygodni (231 dni) – gdy urodzisz troje dzieci podczas jednego porodu,
- 35 tygodni (245 dni) – gdy urodzisz czworo dzieci podczas jednego porodu,
- 37 tygodni (259 dni) – gdy urodzisz pięcioro i więcej dzieci podczas jednego porodu.
Ważne!
Ze świadczenia można skorzystać nawet przed porodem do 6 tygodni.
Ile wynosi zasiłek macierzyński?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest regulowana przez Kodeks pracy i wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawy wymiaru zasiłku w trzech wariantach:
- 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – urodzenie przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz równoczesne przyjęcie na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie oraz przyjęcie na wychowanie jednego dziecka;
- 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – przyjęcie na wychowanie dziecka.
Jeśli powyższe okresy zostały wyczerpane nie musisz się martwić bo nadal możesz korzystać z zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku
Ważne dokumenty – zasiłek macierzyński
Jeśli się starasz o zasiłek macierzyński musisz złożyć odpowiednie dokumenty aby ZUS mógł Ci przyznać świadczenie i wobec tego musisz złożyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem,
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.
Dla ubezpieczonych, które planują urodzić dziecko w czasie pobytu za granicą, wymagane jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu – za okres przed porodem. Po porodzie – odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.
Dla ubezpieczonych, które planują przyjęcie dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie musimy złożyć następujące dokumenty:
- Zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,
- Decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,
- Oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.
Formularze zasiłek macierzyński
W przypadku starania się o zasiłek macierzyński warto mieć pod ręką aktualne formularze/druki związane z zasiłkami macierzyńskimi. Aktualne druki, które są potrzebne do starania się o świadczenie znajdziesz poniżej:
- ZUM
- Zaświadczenie Z-3
- Wniosek ZUR
- Wniosek EZZ
- Zaświadczenie Z-3b
- Zaświadczenie Z-3a
- Wniosek ZAS-23
- Wniosek ZAM
- Wniosek ZAS-66
- Wnioski ZAS-55
- Wniosek ZPW
- Oświadczenie ZAS-33
- Wniosek ZAS-31
- Zaświadczenie ZAS-24
- Wniosek ZAO
- Zaświadczenie ZAS-15
- Skarga/Wniosek ZAS-58
- Wniosek ZAS-65
- Oświadczenie ZAS-39
- Zaświadczenie ZAS-40
- Oświadczenie ZAS-26
- Wniosek ZAS-59
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie zasiłku macierzyńskiego
Nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie związanej z zasiłkiem macierzyńskim? Od decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje odwołanie do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Jeśli interesuje Cię na czym polega odwołanie od decyzji ZUS to koniecznie znajdź nasz artykuł.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.