Zaktualizowano: 22 października.2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że od 2022 r. obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych, takich jak: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA. Jak informuje ZUS płatnicy mogę się spodziewać informacji na PUE ZUS. Jak sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych?

Korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS

Terminy składania korekt dokumentów

Płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w takich terminach jak:

  • za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – do 1 stycznia 2024 r.
  • za okresy od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r.

Korekty danych z dokumentów rozliczeniowych złożonych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można przekazywać w ciągu 5 lat  od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Gdzie uzyskać pomoc od ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje pomoc płatnikom w sprawie dokumentów rozliczeniowych w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnienia zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych. Pomoc uzyskasz:

  • podczas e-wizyty w ZUS,
  • telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00,
  • w dowolnej placówce ZUS.

 

Źródło informacji:

  • https://www.zus.pl/-/korekty-dokument%C3%B3w-rozliczeniowych-wa%C5%BCne-terminy
  • https://www.zus.pl/-/korekta-dokumentow-rozliczeniowych
5/5 - (1 vote)