Zaktualizowano: 17 kwietnia.2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) opublikował informację, gdzie ostrzega przed oszustwami, które polegają na pomocy przy 13 emeryturze. ZUS zwraca uwagę, że nie brakuje oszustów, którzy proponują emerytom i rencistom załatwienie związanych z tym formalności.

STOP - Wniosków do ZUS nie należy wysyłać e-mailem

13 emerytura jest wypłacana z automatu przez ZUS

Trzynasta emerytura to świadczenie, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca automatycznie. Nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku.

Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudo usługi, np. „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13 emerytury.

Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach ani nie proponują im płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby, które podszywają się pod urzędników, oferują szybkie załatwienie formalności. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać klientowi legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić go o takiej wizycie. Urzędnik nie pobiera żadnych opłat ani nie żąda gratyfikacji finansowych.

Harmonogram wypłat 13 emerytur

Harmonogram wypłat 13 emerytur jest następujący:

  • 1 kwietnia (wypłata 31 marca),
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia.

Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Gdzie zgłosić oszustwo?

Jeśli jakaś osoba się podszywa za pracownika ZUS poinformuj policję o tym fakcie. Jeśli ktoś podszywa się za pracownika ZUS i oczekuje wynagrodzenia za swoje usługi zgłoś sprawę na policję oraz do ZUS.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/-/uwaga-na-oszust%C3%B3w-oferuj%C4%85cych-pomoc-przy-13-emeryturze
5/5 - (1 vote)