Zaktualizowano: 20 maja.2021 r.

ZUS RDU

Wniosek RDU – Wniosek aby odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty należności z tytułu składek musisz złożyć do ZUS wniosek o ulgę (wniosek RDU).

►►► Od 24 czerwca 2020 r. wniosek RDU składamy do ZUS wyłącznie przez PUE ZUS ◄◄◄

Warto zobaczyć inne formularze/druki ZUS w naszej sekcji z aktualnymi drukami. Chcesz złożyć wniosek lub druk w swojej placówce ZUS? Sprawdź adres placówki ZUS w swoim mieście za pośrednictwem naszej wyszukiwarki ZUS.

Jak wypełnić wniosek RDU?

Jak złożyć wniosek o ulgę bez opłaty prolongacyjnej (odroczenie lub rozłożenie na raty) na podstawie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (RDU)

  1. zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS
  2. przejdź do zakładki Płatnik
  3. z bocznego menu wybierz [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze]
  4. kliknij przycisk [Utwórz nowy] – wniosek RDU możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów albo wyszukać np. po nazwie, korzystając z filtra
  5. po zaznaczeniu wniosku kliknij [Utwórz dokument].
  6. Wniosek możesz utworzyć także z menu [Usługi] – [Katalog usług]
  7. Wyświetli Ci się formularz do wypełnienia. Automatycznie wypełnią się Twoje dane identyfikacyjne oraz adres mailowy, a jeśli jest podany w danych kontaktowych na profilu to również numer telefonu.

W formularzu :

  • w [Treść wniosku] zaznacz właściwe dla siebie opcje
  • w uzasadnieniu wniosku – wskaż, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na Twoją sytuację finansową i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
  1. Wybierz przycisk „Sprawdź” – system podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek – zapisz go, a następnie zamknij formularz.

Po wybraniu przycisku „Wyślij” wyświetli się komunikat z oświadczeniem, że podpisanie wniosku oznacza akceptację i podpisanie wszystkich oświadczeń zawartych we wniosku: Po akceptacji wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS oraz wskaż podpis, którego chcesz użyć.

 

5/5 - (1 vote)