Zaktualizowano: 6 lutego.2023 r.

ZUS UWU Wniosek

Formularz UWU – Wskazanie/ zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego

►►► Kliknij aby pobrać formularz UWU z oficjalnej strony ZUS ◄◄◄

Warto zobaczyć inne formularze/druki ZUS w naszej sekcji z aktualnymi drukami. Chcesz złożyć wniosek lub druk w swojej placówce ZUS? Sprawdź adres placówki ZUS w swoim mieście za pośrednictwem naszej wyszukiwarki ZUS.

Jak wypełnić wniosek UWU?

Jeśli jesteś ubezpieczonym i nie jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to za pomocą tego formularza możesz wskazać imiennie jedną lub więcej osób uprawnionych, którym w przypadku Twojej śmierci, wypłacimy środki z subkonta. Pamiętaj, że podziałowi podlega tylko ta część środków, która nie zostanie wykorzystana zgodnie z art. 131 ustawy organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Oznacza to, że jeśli w chwili śmierci pozostawałeś w związku małżeńskim i między Tobą a Twoim współmałżonkiem istniała wspólność majątkowa to dokonamy podziału połowy środków z Twojego subkonta za okres trwania wspólności majątkowej i zaksięgujemy je na subkoncie współmałżonka.
W każdym czasie możesz zmienić swoje wskazanie i w tym celu złożyć nowy formularz. Zmiana powinna uwzględniać wszystkie osoby uprawnione, które nabędą prawo do wypłaty środków z subkonta. Jeśli odwołujesz poprzednią dyspozycję i nie chcesz wskazać żadnych osób uprawnionych to w polu „Łączna liczba osób uprawnionych …” wpisz liczbę „0” i wypełnij tylko dane wnioskodawcy.
1. Wypełnij WIELKIMI LITERAMI
2. Pola wyboru zaznacz znakiem X
3. Wypełnij kolorem czarnym lub niebieskim (nie ołówkiem)
4. We wniosku podaj adres do korespondencji w tej sprawie

4.9/5 - (8 votes)