Zaktualizowano: 17 grudnia.2022 r.

Czy jest możliwa zamiana renty uczniowskiej na socjalną? Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych można zamienić rentę uczniowską na socjalną. Wnioski w tej sprawie można składać od 16 grudnia 2022 r. Zamiana renty uczniowskiej na socjalną przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do renty uczniowskiej – niezależnie od tego, czy jest to renta przyznana na stałe, czy okresowa.

Można zamienić rentę uczniowską na socjalną

Jak zamienić rentę uczniowską na socjalną?

Osoby, które chcą zamienić rentę uczniowską na rentę socjalną muszą złożyć wniosek w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zamiana renty uczniowskiej na socjalną przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, co oznacza, że jeśli osoba złoży wniosek w grudniu 2022 r. to otrzyma rentę socjalną od 16 grudnia 2022 r.

Zamiana renty uczniowskiej na socjalną oznacza, że renta uczniowska ustanie, a wraz z nią – dodatek pielęgnacyjny, jeśli przysługiwał wraz z rentą uczniowską. Osoba uprawniona może wówczas wystąpić o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego do urzędu gminy lub miasta według swojego miejsca zamieszkania.

ZUS rozpatrzy z urzędu prawo do renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną, przysługujące osobom uprawnionym do renty rodzinnej w kwocie nieprzekraczającej 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/-/mo%C5%BCna-zamieni%C4%87-rent%C4%99-uczniowsk%C4%85-na-socjaln%C4%85
5/5 - (19 votes)