Zaktualizowano: 24 września.2022 r.

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłając fałszywe e-maile. Czy korespondencja wysyłana z adresu alert@zus.pl jest prawdziwa? Jakim adresem podszywają się oszuści udający ZUS? Co zrobić jeśli podejrzewamy, że wiadomości e-mail nie są wysyłane z ZUS? Uważaj na oszustwa „na ZUS”

Uwaga: oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 h.

Jakimi e-mailami posługują się oszuści podszywający się za ZUS?

Oszuści, którzy podają się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłają korespondencję z takich adresów jak:

  • Fałszywa korespondencja wysyłana w ostatnich dniach jest z adresu: alert@zus.pl
  • Fałszywa korespondencja pochodzi również z adresów takich jak: kancelaria.zus@wp.pl, zus-skladki@wp.pl, zus._kontakt@wp.pl, ZUS@gov.pl zus_info@wp.pl, składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl.

Ważne!

Uważaj na powyższe e-maile bo to nie są adresy ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych drogą mailową. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Co zrobić jak masz wątpliwości czy korespondencja została wysłana przez ZUS?

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/oszusci-podszywaja-sie-pod-zaklad-ubezpieczen-spolecznych/3854963
  2. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/uwaga-oszusci-podszywaja-sie-pod-zaklad-ubezpieczen-spolecznych/3168801
  3. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/uwazaj-na-oszustwa-na-zus-/2963902
5/5 - (11 votes)