Zaktualizowano: 18 sierpnia.2022 r.

Jak zalogować się do PUE ZUS krok po kroku? Chcesz załatwić jakąś sprawę z ZUS i zastanawiasz się jak można zalogować się w PUE ZUS? Logowanie do PUE ZUS jest bajecznie proste, wystarczy skorzystać z naszej instrukcji w której wyjaśniamy krok po kroku etapy logowania do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Jak zalogować się do PUE ZUS?

Co to jest PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, dzięki któremu internetowy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość w jednym miejscu zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, świadczeniami i płatnościami bez wychodzenia z domu.

Logowanie do PUE ZUS:

Osoby, które chcą się zalogować do PUE ZUS muszą wejść na stronę „https://www.zus.pl/” i kliknąć żółty przycisk „Zaloguj do PUE >” znajdujący się na górze strony lub wejść w link bezpośredni „https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi”.

Następnym krokiem jest wybór jednego z 4 sposobów logowania:
1) za pomocą loginu i hasła PUE,
2) za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl,
3) za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
4) za pomocą bankowości elektronicznej.

Logowanie do PUE ZUS za pomocą loginu i hasła PUE

Jak się zalogować do PUE ZUS za pomocą loginu i hasła PUE? 

Aby zalogować się do aplikacji za pomocą loginu i hasła PUE, wprowadź swój 10-cyfrowy login (nadany podczas rejestracji) oraz hasło do PUE ZUS.

Jeśli nie pamiętasz swojego hasła do konta PUE ZUS, możesz utworzyć nowe hasło. W tym celu skorzystaj z funkcji [Nie pamiętasz hasła?].

1. Wprowadź swój login do PUE.
2. Wybierz, w jaki sposób chcesz otrzymać nowe hasło (SMS albo e-mail); wpisz swój numer telefonu komórkowego lub e-mail.
3. Potwierdź, że nie jesteś robotem – zaznacz check-box (kwadracik).
4. Kliknij przycisk [WYŚLIJ].

Aplikacja wyświetla komunikat o wysłaniu hasła na numer telefonu komórkowego albo na adres e-mail. Teraz możesz zmienić swoje hasło do logowania na PUE.

Logowanie do PUE ZUS za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl

Jak się zalogować do PUE ZUS za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl?

Jeśli masz profil zaufany albo dostęp do innej metody identyfikacji elektronicznej, która jest udostępniona przez login.gov.pl, możesz wybrać opcję [Zaloguj przez profil zaufany/login.gov.pl]. Zostaniesz przekierowany na stronę www.login.gov.pl Następnie wybierz sposób logowania. Jeśli wskażesz profil zaufany, podaj swój login albo adres e-mail oraz hasło do profilu zaufanego i zaloguj się.

Logowanie do PUE ZUS za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Jak się zalogować do PUE ZUS za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

Jeśli masz kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz wybrać opcję [Zaloguj przez kwalifikowany podpis elektroniczny]. Zostaniesz przeniesiony na stronę, która uruchomi aplikację do obsługi
kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wybierz opcję [Podpisz oświadczenie].

Wybierz certyfikat. Podaj PIN do swojego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Kliknij „Akceptuj”.

Logowanie do PUE ZUS za pomocą bankowości elektronicznej

Jak się zalogować do PUE ZUS za pomocą bankowości elektronicznej?

Aby zalogować się do PUE ZUS za pośrednictwem banku, kliknij [Zaloguj przez bankowość
elektroniczną]. Wybierz swój bank. Zostaniesz przekierowany na stronę logowania Twojego systemu
bankowego. Zaloguj się w banku przy pomocy loginu i hasła, którego standardowo używasz w bankowości elektronicznej. W systemie bankowym znajdź funkcję zalogowania w PUE ZUS. Gdy jej użyjesz i autoryzujesz transakcję, zostaniesz przekierowany do PUE ZUS.

Jak odzyskać login i hasło do PUE ZUS?

Osoby, które chcą skorzystać z opcji przypomnienia hasła do PUE muszą wejść na stronę https://www.zus.pl/portal/riu/riuLogWizardPrzypominanieHasla.npi następnie podają numer telefonu zapisany w profilu, jeżeli nowe hasło ma zostać wysłane za pomocą wiadomości SMS lub podają adres e-mail zapisany w profilu, jeżeli nowe hasło ma zostać wysłane za pomocą wiadomości e-mail.

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi
  2. https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/platforma-uslug-elektronicznych-krok-po-kroku/rejestracja-i-logowanie
4.4/5 - (271 votes)