Świadczenie aktywnie w domu to jedno z trzech świadczeń, które wchodzi w ramach programu „Aktywny Rodzic”. Ile wynosi świadczenie aktywnie w domu? Komu przysługuje świadczenie aktywnie w domu? Kiedy nie przysługuje świadczenie aktywnie w domu? Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie aktywnie w domu? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszych artykule.
Świadczenie „aktywnie w domu”
Świadczenie „aktywnie w domu” to jedno z 3 świadczeń, które wchodzi w ramach programu „Aktywny Rodzic„. Świadczenie to zastąpi dotychczas funkcjonujący i mniej korzystny, gdyż nie przysługujący na pierwsze dziecko, rodzinny kapitał opiekuńczy.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie „aktywnie w domu”, które wchodzi w ramach programu „Aktywny Rodzic” przysługuje Ci, jeśli jesteś:
- matką albo ojcem, jeżeli dziecko mieszka z Tobą i pozostaje na Twoim utrzymaniu, również w przypadku, gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców,
- opiekunem faktycznym dziecka (czyli masz złożony wniosek do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, jeśli dziecko to znajduje się pod Twoją opieką).
Na kogo przysługuje świadczenie?
Świadczenie aktywnie w domu przysługuje na każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.
Ile wynosi świadczenie?
Świadczenie aktywnie w domu przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko, niezależnie od tego, czy ma ono orzeczenie o niepełnosprawności.
Kiedy nie przysługuje świadczenie?
Ze świadczenia aktywnie w domu nie skorzystasz jeśli:
- pozbawiono Cię władzy rodzicielskiej,
- dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej,
- na to samo dziecko za dany miesiąc:
- ZUS przyznał Ci świadczenie aktywni rodzice w pracy,
- ZUS przyznał Ci świadczenie aktywnie w żłobku.
- Tobie lub członkowi Twojej rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia aktywnie w domu (nie dotyczy to świadczeń z państw UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii).
Świadczenie aktywnie w domu nie przysługuje również wtedy, gdy na dane dziecko pobierzesz już rodzinny kapitał opiekuńczy w łącznej kwocie 12 tys. zł.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie aktywnie w domu składasz do ZUS wyłącznie elektronicznie od 1 października 2024 r.
Źródło informacji:
- https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-rodzic
- https://www.zus.pl/aktywnyrodzic/wiadczenie-aktywnie-w-domu
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.