Zaktualizowano: 4 stycznia.2022 r.

PIT-0 dla pracujących seniorów od 2022 roku. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie wprowadzona w ramach Polskiego Ładu tzw. ulga dla pracujących seniorów. Kto może skorzystać z tzw. ulgi dla pracujących seniorów? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Co to jest Polski Ład?

Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli.

PIT-0 dla seniora

Podatkowy Polski Ład to zachęta do kontynuacji pracy przez seniorów. Doświadczeni seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora. Seniorzy nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie.

Dodatkowo pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Kto może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów?

Z tzw. ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które spełnią następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • pozostają w zatrudnieniu,
  • nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Z ulgi dla pracujących seniorów w ramach Polskiego Ładu mogą skorzystać również osoby, które mają przyznaną emeryturę, ale jej nie pobierają, ponieważ nie rozwiązały stosunku pracy (mają zawieszone prawo do emerytury).

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/zerowy-pit-dla-osob-pracujacych-po-osiagnieciu-wieku-emerytalnego/4357178
  2. https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/90-emerytow-i-rencistow-skorzysta-na-polskim-ladzie/
4.4/5 - (28 votes)