Zaktualizowano: 18 sierpnia.2022 r.

Jeśli zapomnisz hasło do PUE ZUS to możesz ustalić nowe hasło poprzez wygenerowanie nowego za pomocą przycisku „Nie pamiętasz hasła?”. W przypadku, gdy chcemy odzyskać login do PUE ZUS należy udać się do najbliższej placówki ZUS, gdzie pracownicy ZUS pomogą rozwiązać problem z loginem PUE ZUS.

Jak odzyskać login i hasło do PUE ZUS?

Co to jest PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, dzięki któremu internetowy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość w jednym miejscu zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, świadczeniami i płatnościami bez wychodzenia z domu.

Jak zarejestrować konto na PUE?

Rejestracja konta na PUE ZUS ogranicza się do kilku kroków:

  1. Wchodzimy na stronę na www.zus.pl i na samej górze strony klikamy przycisk „Zarejestruj w PUE”.
  2. Wybieramy sposób rejestracji: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm].
  3. Następnie wskaż metodę rejestracji: profil zaufany bądź inną metodę identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl – wybierz [Profil zaufany/login.gov.pl], kwalifikowany podpis elektroniczny – wybierz [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny], konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami, wybierz [Twoja bankowość elektroniczna]. Osoba, która nie ma możliwości zarejestrować się na PUE poprzez żadną z powyższych metod wybiera [Do rejestracji]. Uzupełnij samodzielnie swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób założysz profil niezaufany i w ciągu 7 dni będziesz musiał zgłosić się osobiście do placówki ZUS i potwierdzić swoją tożsamość.
  4. Wybieramy 1 kanał komunikacji: adres e-mail albo numer telefonu.
  5. Ustalamy hasło do naszego konta na PUE ZUS: Hasło musi zawierać minimum 8 znaków, w tym małe i duże litery, znaki specjalne i cyfry. Twoje hasło nie może składać się z imienia, nazwiska oraz daty urodzenia.
  6. Zapoznajemy się z regulaminem: po zapoznaniu się z regulaminem zaznaczamy checkbox „Zapoznałem się z Regulaminem”.
  7. Na samym końcu rejestracji: Klikamy [Zarejestruj profil]

Jak zalogować się do PUE ZUS?

Osoby, które chcą się zalogować do PUE ZUS muszą wejść na stronę „https://www.zus.pl/” i kliknąć żółty przycisk „Zaloguj do PUE >” znajdujący się na górze strony lub wejść w link bezpośredni „https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi”.

Następnym krokiem jest wybór jednego z 4 sposobów logowania:

Jak odzyskać login i hasło do PUE ZUS?
1) za pomocą loginu i hasła PUE,
2) za pomocą profilu zaufanego/login.gov.pl,
3) za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
4) za pomocą bankowości elektronicznej.

Jak odzyskać hasło do PUE ZUS?

Użytkownik PUE ZUS, który zapomniał hasła do PUE ZUS może pod adresem https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi kliknąć przycisk „Nie pamiętasz hasła?”, gdzie wyświetli mu się następujący ekran:

przypomnienie hasła do pue zus

1.W wyświetlonym oknie należy wybrać odpowiedni kanał otrzymania nowego hasła. Do wyboru jest wiadomość sms lub wiadomość email.

2.Po wybraniu odpowiedniego kanału należy podać:

• login
• numer telefonu lub adres e mail (w zależności od tego jaki kanał otrzymania wiadomości wcześniej wybrano)

Następnie należy wybrać przycisk Wyślij. Aplikacja wyświetla komunikat informujący o wysłaniu hasła.

3. W przypadku wybrania sposobu przypomnienia hasła poprzez adres email należy zalogować się na pocztę oraz otworzyć otrzymany link. Aplikacja wyświetla stronę Zdefiniuj nowe hasło.
4. W wyświetlonym oknie należy podać oraz powtórzyć nowe hasło, następnie potwierdzić za pomocą przycisku Zmień hasło. Aplikacja wyświetla komunikat informujący o poprawnym utworzeniu nowego hasła.

Jak odzyskać login do PUE ZUS?

Osoba, która zapomni loginu do PUE ZUS musi się udać do najbliższej jednostki ZUS w celu odblokowania profilu i ustalenia nowego hasła. Korzystając z metody logowania poprzez login i hasło trzeba mieć na uwadze, że trzykrotne błędne podanie hasła spowoduje zablokowanie profilu PUE ZUS. Możliwość samodzielnego odblokowania dostępna jest dla użytkowników dysponujących bezpiecznym podpisem elektronicznym.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/portal/pomoc/index.html?faq0005.html
  2. https://www.zus.pl/documents/10182/167564/Rejestracja_i_logowanie.pdf/b43e762e-8924-415f-8057-7c0aafc9217c
  3. https://www.zus.pl/portal/riu/riuLogWizardPrzypominanieHasla.npi
4.7/5 - (42 votes)