Zaktualizowano: 24 czerwca.2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, że to ostatnie wakacje z bonem turystycznym. Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób do bonu turystycznego nadal nieaktywnych jest 895 tys. bonów. Pamiętaj, że na wykorzystanie bonu turystycznego masz czas do 30 września 2022 r.

Ostatnie wakacje z bonem turystycznym

Co to jest Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności . Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do 30 września 2022 r.

Bon Turystyczny 500 lub 1000 zł

Na każde dziecko przysługuje jeden bon turystyczny w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony turystyczne po 500 zł. Jednak aby otrzymać drugi bon turystyczny, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Bon dostępny tylko na PUE ZUS

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko, ma taki bon u siebie na profilu PUE.

Wystarczy zalogować się do PUE i wejść na swój profil w zakładkę [Ogólny]. Następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę [Bon turystyczny]. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie danych kontaktowych, czyli adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Następnie przejdziemy do aktywacji.

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta, nie wymaga od nas skomplikowanych czynności. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Płatność bonem turystycznym do 30 września 2022

Bon turystyczny przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny jest ważny do końca września 2022. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać tylko w Polsce. Miejsca w których możesz wykorzystać Polski Bon Turystyczny znajdziesz na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Pytania o bon turystyczny

Masz jakieś pytania w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego? Skontaktuj się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych poprzez specjalną infolinię (czynną codziennie w godzinach 7–20) dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem telefonu 22 11 22 111 lub poprzez e-mail bon@zus.pl.

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/-/ostatnie-wakacje-z-bonem-turystycznym
  2. https://www.zus.info.pl/polski-bon-turystyczny/
4.7/5 - (13 votes)