Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS już od 1 sierpnia 2020. Osoby, które mają prawo do świadczenia wychowawczego 500+, na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] mają wszystkie informacje o przyznanym im bonie i tam też mogą go aktywować. Polskim Bonem Turystycznym można dokonywać płatności od 1 sierpnia 2020 za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w podmiotach turystycznych wpisanych na listę podmiotów uprawnionych. Przeczytaj więcej informacji w naszym artykule.

Wakacje z polskim bonem turystycznym 2020

Co to jest Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r.

Jak wygląda Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (wybierz zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny”). Z tego dokumentu wynika m.in., kto jest uprawniony do świadczenia, na które dzieci, jaka jest kwota świadczenia na poszczególne dzieci oraz łączna kwota przyznanych świadczeń.

Dla kogo Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Świadczenie jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Osoby uprawnione, które chcą skorzystać z bonu turystycznego muszą wykonać kilka czynności :

 1. Osoby, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego muszą mieć profil na PUE ZUS. W przypadku, gdy nie masz profilu na PUE ZUS możesz go w bardzo łatwy sposób założyć.
 2. Aktywuj bon – wejdź na PUE ZUS w zakładkę [Ogólny], a następnie w [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] Użyj przycisku [Aktywuj bon] i podaj aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego.
 3. Otrzymasz e-mail z kodem obsługi płatności – Kod obsługi płatności znajdziesz także na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon].Podasz go, gdy będziesz płacić za usługi.

Złóż oświadczenie na PUE ZUS, jeśli chcesz skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu na dziecko niepełnosprawne – Do „Oświadczenia osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego” dołącz skan lub zdjęcie orzeczenia

Gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać tylko w Polsce. Miejsca w których możesz wykorzystać Polski Bon Turystyczny znajdziesz na tej stronie (https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow).

Jak płacić bonem turystycznym?

 1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem turystycznym. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
 2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności. E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu.Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
 3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
 4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
 5. Podaj kod potwierdzający płatność.Kod ten otrzymasz sms-em na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS.Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób.Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.

Infolinia ZUS Polski Bon Turystyczny

Masz jakieś pytania w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego? Skontaktuj się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych poprzez specjalną całodobową infolinię dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem telefonu 22 11 22 111 lub poprzez e-mail bon@zus.pl.

Najczęściej zadawane pytania o bonie turystycznym

Nurtują Cię pewne kwestie związane z Polskim Bonem Turystycznym? Koniecznie odwiedź tą stronę i znajdź odpowiedź na swoje pytania (https://bonturystyczny.polska.travel/dla-osob-uprawnionyc).

 

Źródło informacji:

 1. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/polski-bon-turystyczny-pomocne-informacje/3518345
 2. https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny
 3. https://bonturystyczny.polska.travel/dla-osob-uprawnionych