Zaktualizowano: 22 września.2022 r.

Jak obywatel Ukrainy, który wnioskował o świadczenia dla rodziny, ma poinformować ZUS, że wyjeżdża z Polski?  Obywatele Ukrainy muszą poinformować ZUS jeśli złożyli wniosek o 500+ lub rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski. Jak obywatel Ukrainy może poinformować ZUS, że wyjeżdża z Polski? Jak obywatel Ukrainy może poinformować ZUS przez PUE, że wyjeżdża z Polski? Jak złożyć wniosek Zgłoszenie wyjazdu z Polski (UKR-IW)?

Jak obywatel Ukrainy, który wnioskował o świadczenia dla rodziny, ma poinformować ZUS, że wyjeżdża z Polski

Kto musi poinformować ZUS o wyjeździe z Polski?

Poinformuj ZUS jeśli jesteś obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy i wyjeżdżasz z Polski albo z Polski wyjeżdża dziecko, a Ty pozostajesz w Polsce i:

Na jakim wniosku poinformować ZUS o wyjeździe z Polski?

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 + i/lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski powinni złożyć przez PUE ZUS wniosek UKR-IW.

Jak złożyć wniosek UKR-IW przez PUE?

Złożenie wniosku przez PUE ZUS możemy zrobić w kilku krokach:

 1. Zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS.

 2. Przejdź do zakładki Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca.

 3. Wybierz z bocznego menu:
 • [Rodzina 500+] – [Szczegóły Twoich wniosków] jeśli pobierasz świadczenie 500+ bądź złożyłeś wniosek o to świadczenie
 • [Rodziny kapitał opiekuńczy] – [Szczegóły Twoich wniosków] jeśli pobierasz rodzinny kapitał opiekuńczy bądź złożyłeś wniosek o to świadczenie
 1. Zaznacz wniosek i kliknij [Zgłoszenie wyjazdu].
 2. Wyświetli się formularz wniosku UKR-IW. Dane wnioskodawcy pobiorą się automatycznie z danych, które są na profilu PUE
 1. na pierwszej stronie uzupełnij adres zamieszkania
 2. na drugiej stronie wypełnij zakres wniosku:
 • wskaż kto wyjeżdża z Polski tj. Ty czy dziecko

Jeśli wyjeżdżasz z Polski wraz z dzieckiem/dziećmi zaznacz checkbox – wyjeżdżam z Polski. Jeśli zaznaczysz ten checkbox, nie musisz podawać nam wtedy danych dziecka/dzieci, z którymi wyjeżdżasz.

 • podaj datę wyjazdu z Polski

Jeśli wskazałeś, że z Polski wyjeżdża dziecko, a Ty pozostajesz w Polsce, uzupełnij dane tego dziecka. Aby to zrobić wybierz dziecko z rozwijalnej listy. Będziesz mógł wybrać dzieci, które podałeś we wniosku o świadczenie. Po wskazaniu dziecka, jego dane zostaną pobrane do wniosku.

Ważne! Jeśli chcesz zgłosić wyjazd kolejnego dziecka, wypełnij odrębny formularz UKR-IW.

 1. Wybierz przycisk [Sprawdź]. System podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek – zapisz go. Następnie zamknij formularz.
 2. Wyślij wniosek.
 3. Podpisz wniosek.

Wniosek możesz podpisać elektronicznie za pomocą: profilu PUE, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (PZ ePUAP), podpisu osobistego (e-dowodu).

Jak zarejestrować konto na PUE?

Rejestracja i założenie konta na PUE ZUS ogranicza się do kilku kroków:

 1. Wchodzimy na stronę na www.zus.pl i na samej górze strony klikamy przycisk „Zarejestruj w PUE”.
 2. Wybieramy sposób rejestracji: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm].
 3. Następnie wskaż metodę rejestracji: profil zaufany bądź inną metodę identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl – wybierz [Profil zaufany/login.gov.pl], kwalifikowany podpis elektroniczny – wybierz [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny], konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami, wybierz [Twoja bankowość elektroniczna]. Osoba, która nie ma możliwości zarejestrować się na PUE poprzez żadną z powyższych metod wybiera [Do rejestracji]. Uzupełnij samodzielnie swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób założysz profil niezaufany i w ciągu 7 dni będziesz musiał zgłosić się osobiście do placówki ZUS i potwierdzić swoją tożsamość.
 4. Wybieramy 1 kanał komunikacji: adres e-mail albo numer telefonu.
 5. Ustalamy hasło do naszego konta na PUE ZUS: Hasło musi zawierać minimum 8 znaków, w tym małe i duże litery, znaki specjalne i cyfry. Twoje hasło nie może składać się z imienia, nazwiska oraz daty urodzenia.
 6. Zapoznajemy się z regulaminem: po zapoznaniu się z regulaminem zaznaczamy checkbox „Zapoznałem się z Regulaminem”.
 7. Na samym końcu rejestracji: Klikamy [Zarejestruj profil]

Źródło informacji:

 1. https://www.zus.pl/-/jak-obywatel-ukrainy-kt%C3%B3ry-wnioskowa%C5%82-o-%C5%9Bwiadczenia-dla-rodziny-ma-poinformowa%C4%87-zus-%C5%BCe-wyje%C5%BCd%C5%BCa-z-polski
 2. https://www.zus.info.pl/jak-zarejestrowac-konto-na-pue/
5/5 - (19 votes)