Od 26 marca 2022 r. (sobota) obywatele Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, będą mogli wnioskować o 500+. Wnioski o 500+ w języku ukraińskim dostępne od soboty 26 marca 2022 r. Jak złożyć specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim? Gdzie uzyskać pomoc w złożeniu wniosku? Gdzie uzyskać informacje o świadczeniu 500+?
Co to jest Program Rodzina 500+?
Rządowy program „Rodzina 500+” to wsparcie polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet.
500 plus dla obywateli Ukrainy
500 plus (tzw. 500+) dla obywateli Ukrainy będzie przyznawane przez ZUS i wypłacane obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Komu świadczenie przysługuje 500+?
Świadczenie w postaci 500+ wypłacane przez ZUS przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat:
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
- obywatelce Ukrainy albo żonie obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
- obywatelowi innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Jak złożyć wniosek o 500+ w języku ukraińskim?
Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim można złożyć wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Obywatel Ukrainy, który chce złożyć wniosek w ZUS musi przygotować:
- paszporty – osoby składającej wniosek i dziecka lub inny dokumenty tożsamości na podstawie których przekroczono granicę (jeśli wnioskujący je posiada),
- zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – osobie składającej wniosek i dziecku,
- numer rachunku bankowego w Polsce,
- numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
- orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym,
- dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja
- dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce osoby wnioskującej, jeśli przybyła do Polski przed 24 lutego 2022 r.
Gdzie uzyskać pomoc w złożeniu wniosku 500+?
Obywatele Ukrainy mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą założyć profil na PUE ZUS i złożyć wniosek.
- 26 i 27 marca br. w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. Lista tych placówek ZUS (plik xlsx 29kb).
- We wszystkie dni robocze – od poniedziałku do piątku – obywatele Ukrainy będą obsługiwani w placówkach ZUS w standardowych godzinach urzędowania.
- Pracownicy ZUS będą pomagać w złożeniu wniosków także poza placówkami ZUS – aktualna informacja o dyżurach poza placówkami ZUS.
Źródło informacji:
- https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/od-26-marca-2022-r_-sobota-obywatele-ukrainy-ktorzy-maja-pod-opieka-dziecko-beda-mogli-wnioskowac-o-500-/4511369
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.