Zaktualizowano: 23 stycznia.2022 r.

ZUS udostępni specjalny kalkulator dla firm w styczniu 2022. Kalkulator, który zostanie udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drugiej połowie stycznia 2022 roku ma ułatwić przedsiębiorcom wyliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZUS udostępni specjalny kalkulator dla firm

Co to jest Polski Ład?

Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Polski Ład wchodzi w życie już od stycznia 2022 roku.

Składka zdrowotna po nowemu w 2022 roku

Wchodzący od nowego roku Program Polski Ład zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Od 2022 roku zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będą zależały od formy opodatkowania.

„Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad, mogą one budzić wątpliwości. Dlatego ZUS udostępni kalkulator” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Kiedy będzie dostępny kalkulator składki zdrowotnej Polski Ład?

Kalkulator składki zdrowotnej obowiązującej w Polskim Ładzie będzie dostępny w drugiej połowie stycznia 2022 roku. Około 20 stycznia ogłaszane jest przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Wskaźnik ten jest niezbędny do prawidłowego działania kalkulatora, który wyliczy składkę zdrowotną w Polskim Ładzie.

„Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc” – tłumaczy profesor.

Kalkulator obliczający wysokość składki na ubezpieczenie społeczne będzie dostępny na stronie internetowej www.zus.pl, a także w programach: Płatnik i ePłatnik.

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS 2022 już dostępny!

Kalkulator do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oblicz wysokość składki zdrowotnej w 2022 za pomocą udostępnionego kalkulatora składki zdrowotnej przez ZUS!

4.5/5 - (103 votes)