Zaktualizowano: 12 marca.2023 r.

Kalkulator do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak działa kalkulator składki zdrowotnej obowiązującej w Nowym Ładzie? Oblicz wysokość składki zdrowotnej w 2023 za pomocą udostępnionego kalkulatora składki zdrowotnej przez ZUS!

Kalkulator do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

Polski Ład wprowadza zmiany w składce zdrowotnej

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy wprowadzone przez Polski Ład, które wprowadziły zmiany w obliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022. W związku z wieloma problemami związanymi z obliczaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne według nowych zasad, ZUS udostępnił specjalny kalkulator do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Co umożliwia kalkulator składki zdrowotnej ZUS?

Kalkulator udostępniony przez ZUS umożliwia wyliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne:

  • za osoby prowadzące jedną lub kilka pozarolniczych działalności gospodarczych, do których stosuje się różne formy opodatkowania,
  • za osoby korzystające z „ulgi na start”, „preferencyjnych składek” oraz „małego ZUS plus”,
  • za inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

Jak działa kalkulator składki zdrowotnej ZUS?

Kalkulator składki zdrowotnej udostępniony przez ZUS pod adresem https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-skladki-zdrowotnej jest bardzo łatwy w obsłudze. Jak skorzystać z kalkulatora składki zdrowotnej udostępnionego przez ZUS krok po kroku:

  1. Wchodzimy na stronę (https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-skladki-zdrowotnej)
  2. Wybieramy okres rozliczeniowy
  3. Wybieramy okres formy opodatkowania w wybranym okresie rozliczeniowym (Zasady ogólne – podatek według skali: lub Zasady ogólne – podatek liniowy: lub Karta podatkowa: lub Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: lub Bez formy opodatkowania:)
  4. Wybierając odpowiednią formę opodatkowania uzupełniamy dodatkowe pola
  5. Na końcu klikamy przycisk „OBLICZ”
  6. Po kliknięciu „OBLICZ” dostajemy wynik w postaci 2 tabel: 1 z wyliczoną składką a 2 z parametrami kalkulacji.

Jak wygląda kalkulator składki zdrowotnej ZUS?

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS jest bardzo intuicyjnym narzędziem, które nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy, aby w kilkanaście sekund obliczyć składkę zdrowotną. Wystarczy wybrać odpowiednie pola a w przypadku problemów lub wątpliwości przeczytać podpowiedzi obok pól.

Jak wygląda kalkulator składki zdrowotnej ZUS

Jak wyglądają wyniki obliczeń kalkulatora składki zdrowotnej ZUS?

Wyniki obliczeń z kalkulatora składki zdrowotnej są zaprezentowane w 2 przejżystych tabelach. Pierwsza tabela prezentuje wybraną formę opodatkowania oraz wyliczoną składkę zdrowotną. Druga tabela pokazuje parametry, które wybraliśmy do kalkulacji.

Jak wyglądają wyniki obliczeń kalkulatora składki zdrowotnej ZUS

 

Źródło informacji:

  1. https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-skladki-zdrowotnej
4.2/5 - (38 votes)