Zaktualizowano: 24 września.2021 r.

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Czy pracownicy ZUS dzwonią w sprawie czternastej emerytury? Gdzie zgłosić próbę oszustwa?

ZUS przygotowuje się do wypłaty 14. emerytury

Czym jest 14 emerytura?

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wypłacane z urzędu, które weszło w życie 8 marca 2021.

Oszustwo na 14 emeryturę

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych.

Czy pracownicy ZUS dzwonią w sprawie czternastej emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią uprawnionych w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS, liczą na zaufanie seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe. Seniorze uważaj jeśli ktoś będzie się podawał za pracownika ZUS i oferował pomoc związaną z 14 emeryturą!

Kiedy trafi 14. emerytura do klientów ZUS?

Dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto.

Gdzie zgłosić próbę oszustwa na 14 emeryturę?

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

 

Redakcja Poleca:

 

4.7/5 - (15 votes)