Zaktualizowano: 12 marca.2021 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS od 15 marca 2021 r. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem do ośrodków rehabilitacyjnych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS? Czy w związku z wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego trzeba wykonać test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2?

Wznawiamy wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS jest kierowana dla osób, które są zagrożone niezdolnością do pracy. Ważne jest to, że u osoby kierowanej na rehabilitację leczniczą z ZUS musi istnieć szansa na powrót do zdolności do pracy. Oprócz tego musisz spełniać jeden z poniższych warunków:

Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli:

  • podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
  • starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Kto otrzyma zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację?

Zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację dostaną osoby, które zostały skierowane na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym oraz osoby, które otrzymały zawiadomienie wcześniej ale ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Osoby, które otrzymają zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS muszą przekazać swój aktualny numer telefonu do placówki ZUS, która skierowała osobę na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego.

Czy w związku z wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego trzeba wykonać test w kierunku SARS-CoV-2?

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny. Taki test w kierunku SARS-CoV-2 jest bezpłatny.

Aby go wykonać należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz Zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Osoby, które chcą skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS muszą przygotować wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4) , wniosek wypełnia lekarz!

Wniosek złóż w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika zabierz przygotowaną dokumentację z leczenia. Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.  Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS.

Ile trwa rehabilitacja lecznicza ZUS?

Rehabilitacja lecznicza ZUS trwa 24 dni, może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego.

Gdzie są ośrodki rehabilitacyjne?

Listę ośrodków rehabilitacyjnych możesz sprawdzić tutaj: Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2021 roku (link do strony ZUS)

3.8/5 - (6 votes)