Zaktualizowano: 10 maja.2021 r.

ZUS RSP-D (Covid-19 koronawirus)

Wniosek RSP-D – wniosek o świadczenie postojowe. Aby otrzymać świadczenie postojowe musisz złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (wniosek RSP-D).

Od 24 czerwca 2020 r. wniosek RSP-D może być złożony do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną przez PUE ZUS.

Jak wysłać wniosek RSP-D?

  1. zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS
  2. przejdź do zakładki Płatnik 
  3. z bocznego menu wybierz [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze] 
  4. kliknij przycisk [Utwórz nowy] – wniosek RSP-D  możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów
  5. po zaznaczeniu wniosku kliknij [Utwórz dokument].
  6. Wniosek możesz utworzyć także z menu [Usługi] – [Katalog usług]
  7. Wyświetli Ci się formularz do wypełnienia. Automatycznie wypełnią się Twoje dane identyfikacyjne oraz adres mailowy, a jeśli jest podany w danych kontaktowych na profilu  to również numer telefonu.
  8. Wybierz przycisk „Sprawdź” – system podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek – zapisz go, a następnie zamknij formularz. 

Po wybraniu przycisku „Wyślij” wyświetli się komunikat z oświadczeniem, że podpisanie wniosku oznacza akceptację i podpisanie wszystkich oświadczeń zawartych we wniosku. Po akceptacji wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS oraz wskaż podpis, którego chcesz użyć. Jeśli chcesz złożyć wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres –  wypełnij wniosek RSP-DK.

Jak podpisać wniosek RSP-D?

Wniosek możesz wysłać elektronicznie za pomocą:

  • profilu PUE,
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP) lub 
  • podpisu osobistego (e-dowodu).

Podpis profilem PUE nie wymaga podawania żadnych dodatkowych danych – wystarczy, że jesteś zalogowany do swojego profilu na portalu PUE ZUS.  

Podpis zaufany jest bezpłatny. Aby go uzyskać, złóż wniosek o profil na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Następnie potwierdź swoją tożsamość za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w placówce ZUS albo w urzędzie miasta lub gminy. Możesz też złożyć wniosek o tymczasowy profil zaufany na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Swoją tożsamość potwierdzisz za pośrednictwem wideo rozmowy z urzędnikiem. Uzyskasz w ten sposób profil, który jest ważny 3 miesiące.

Podpis kwalifikowany wydają centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki zostaje wydany certyfikat.

Podpis osobisty (e-dowód) możesz uzyskać bezpłatnie przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty. Certyfikat podpisu osobistego znajdzie się w e-dowodzie. Aby korzystać z podpisu osobistego, musisz mieć czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie.

Jeśli posiadasz kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany (PZ ePUAP) lub podpis osobisty (e-dowód) i chcesz wysłać wniosek, wybierz przycisk „Wyślij”.

Jak poprawić wniosek, jeśli był w nim błąd?

Aby wniosek mógł być pozytywnie rozpatrzony, musi być poprawnie wypełniony. Jeśli będziemy mieć wątpliwości dotyczące wniosku, nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w tej sprawie e-mailem lub telefonicznie. Dlatego warto podać we wniosku swoje aktualne dane. W każdym wątpliwym przypadku wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek. Dostaniesz też od pracownika ZUS dokładną instrukcję jak przekazać nam odpowiedź. Jeśli sam wiesz, że we wniosku popełniłeś błąd – np. niewłaściwie zaznaczyłeś checkbox albo wpisałeś nieprawidłową kwotę przychodu – powinieneś jak najszybciej poinformować o tym ZUS. Taki wniosek powinien zostać wycofany i w jego miejsce powinien zostać złożony nowy wniosek.

Aby wycofać wniosek, musisz złożyć oświadczenie, w którym napiszesz o swojej decyzji np. możesz napisać: „Proszę o wycofanie mojego wniosku o świadczenie postojowe (RSP-D), złożonego 15 kwietnia 2020 r., ze względu na błędne podanie kwoty przychodu”. Takie oświadczenie możesz przekazać wyłącznie w postaci papierowej. Pamiętaj żeby je podpisać.

Jeżeli ubiegasz się o kontynuację świadczenia postojowego i w związku z tym wysłałeś do ZUS wniosek o świadczenie postojowe dla działalności (RSP-D), musisz wysłać ponownie właściwy wniosek czyli wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres (RSP-DK).

Nowy wniosek RSP-D możesz złożyć:

  • wyłącznie papierowo – jeżeli zmiana dotyczy wniosku złożonego przed 1 lipca 2020 r. W takim przypadku musisz złożyć korektę wniosku o świadczenie postojowe dla działalności [plik pdf 124kb]  – plik do wypełnienia i wydruku, pobierz na dysk zanim wypełnisz.
  • wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS – jeżeli zmiana dotyczy wniosku złożonego od 1 lipca 2020 r.

Wniosku nie należy przesyłać e-mailem. Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane.

Warto zobaczyć inne formularze/druki ZUS w naszej sekcji z aktualnymi drukami. Chcesz złożyć wniosek lub druk w swojej placówce ZUS? Sprawdź adres placówki ZUS w swoim mieście za pośrednictwem naszej wyszukiwarki ZUS.

5/5 - (2 votes)