Niemcy to nadal bardzo często wybierany kierunek emigracji dla wielu Polaków, którzy chcą polepszyć swoją sytuację finansową. Atrakcyjne wynagrodzenia w zagranicznych firmach przyciągają co roku ogromną część pracowników z naszego kraju. Jednak zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie kariery zawodowej u zachodniego sąsiada, warto poznać kilka podstawowych informacji o niemieckim prawie podatkowym. Każda legalnie zatrudniona osoba w tym kraju ma bowiem obowiązek odprowadzania daniny odpowiedniej wysokości. Na tle innych państw można stwierdzić, że podatki w Niemczech należą do jednych z najwyższych. Jednak warto również zauważyć, że lista świadczeń socjalnych jest niemała i mogą z nich korzystać także cudzoziemcy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatku z Niemiec 2022/2023!

Najważniejsze informacje związane z rozliczeniem podatku z Niemiec 2022/2023

Podstawowe informacje o rozliczeniu podatku z Niemiec

W Niemczech, w przeciwieństwie do Polski, urzędy skarbowe stosują system progresywnych składek podatkowych. Oznacza to, że podatek rośnie wraz z każdym kolejnym zarobionym euro. Dodatkowo w Niemczech obowiązuje aż sześć różnych klas podatkowych, a nie dwie, tak jak ma to miejsce w Polsce. W celu zapewnienia odpowiedniego stosunku opłat fiskalnych do zarobków oraz sytuacji życiowej, Niemcy stosują system klas podatkowych. Przynależność do tych grup zależy przede wszystkim od dochodu oraz liczby osób zameldowanych w danym gospodarstwie domowym. Dwie spośród sześciu klas podatkowych są dedykowane małżeństwom, a osobne zasady obowiązują samotnych rodziców, którzy wychowują dzieci. Jak wygląda szczegółowy podział klas podatkowych w Niemczech?

  • Pierwsza klasa podatkowa przeznaczona jest dla osób, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, w tym wdowców, rozwodników i par w separacji. Do tej klasy należą również Polacy pracujący w Niemczech, którzy mają partnerów pozostających w Polsce.
  • Klasa druga jest dedykowana samotnym rodzicom, którzy korzystają ze wsparcia socjalnego.
  • Natomiast trzecia klasa podatkowa jest dedykowana przede wszystkim dla par małżeńskich, w których jedna osoba pracuje w Niemczech. W tej klasie obowiązuje najwyższa możliwa kwota wolna od podatku, co jest szczególnie opłacalne w przypadku dużej różnicy w zarobkach.
  • Po ślubie lub zgłoszeniu meldunku w Niemczech, małżeństwo automatycznie zostaje przypisane do czwartej klasy podatkowej.
  • Piąta klasa podatkowa przeznaczona jest dla współmałżonków podatników znajdujących się w klasie trzeciej.
  • Ostatnia, szósta klasa podatkowa to grupa dla osób, które mają więcej niż jedno źródło dochodu.

Ważne dokumenty i terminy rozliczenia podatku z Niemiec 2022/2023

Podczas rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym niezwykle istotne jest dostarczenie kompletu dokumentów. Na listę konkretnych egzemplarzy ma przede wszystkim wpływ klasa podatkowa, do której należysz oraz dodatkowe poświadczenia. O czym nie możesz zapomnieć?

  • Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckie zaświadczenie o wysokości zarobków, które co roku wystawia pracodawca;
  • dokument z urzędu EU/EWR to potwierdzenie o otrzymywanych dochodach z zagranicy, wystawiane przed odpowiedni urząd skarbowy;
  • zaświadczenie o przysługujących zwolnieniach podatkowych.

Dobrą informacją jest fakt, że podatnik rozliczający się z niemieckim urzędem skarbowym ma na to więcej czasu niż obywatel pracujący w Polsce. W Niemczech pracownicy mają bowiem czas aż do 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym na dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów i dopełnienie reszty formalności.

Profesjonalna pomoc biur rachunkowych

Dla Polaków rozliczających podatki w Niemczech ogromną pomocą mogą być polskie biura rachunkowe na terenie zachodniego sąsiada. Doświadczeni specjaliści przeanalizują Twoją sytuację i doradzą najlepsze rozwiązania. Pomogą również w zmianie klasy podatkowej, jeśli taki krok będzie dla Ciebie korzystny. W związku z tym, jeśli masz jakiekolwiek problemy z rozliczeniem podatku z Niemiec, warto skonsultować tę kwestię z księgowymi.

Artykuł sponsorowany
5/5 - (28 votes)