Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej, gwarantujące pomoc finansową osobom na emeryturze, które straciły małżonków. Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Czym jest renta wdowia? Ile będzie wynosić renta wdowia? Co zrobić, aby otrzymać rentę wdowią? Sprawdź odpowiedź na te i inne pytania o rencie wdowiej w poniższym poradniku.
Czym jest renta wdowia?
Renta wdowia to świadczenie umożliwiające łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, takim jak emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy. Przepisy dotyczące renty wdowiej wchodzą w życie 1 stycznia 2025 r., a wypłaty połączonych świadczeń będą możliwe od 1 lipca 2025 r.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę wdowią?
Osoba, która chce otrzymać świadczenie w postaci renty wdowiej musi spełnić łącznie następujące warunki:
- masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
- do dnia śmierci Twojego małżonka (lub małżonki) pozostawałaś (lub pozostawałeś) z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,
- nabyłaś lub nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
- nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.
Ile będzie wynosić renta wdowia?
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, to możesz wybrać do wypłaty:
- 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
- 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.
Sam zdecydujesz, z której opcji chcesz skorzystać. 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej www.zus.pl zostanie zamieszczony specjalny kalkulator, który pomoże Ci wybrać korzystniejszy wariant. Dzięki temu narzędziu samodzielnie obliczysz szacunkową łączną kwotę świadczeń. O pomoc będziesz mógł również poprosić pracowników ZUS.
Przez rentę rodzinną rozumie się nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną, którą wypłacają inne instytucje emerytalno-rentowe, np. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową i policyjną rentę rodzinną.
Wnioski o rentę wdowią od 1 stycznia 2025 r.
Osoby, który chcą uzyskać rentę wdowią muszą złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie on dostępny w placówkach ZUS i na PUE/eZUS od 1 stycznia 2025 r. Jeśli zechcesz złożyć wniosek elektronicznie, a nie masz jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS i będziesz potrzebować wsparcia, możesz skorzystać z pomocy pracowników ZUS.
Źródło informacji:
- https://www.zus.pl/-/wyp%C5%82ata-%C5%9Bwiadcze%C5%84-%C5%82%C4%85cznie-z-rent%C4%85-rodzinn%C4%85-czyli-tzw.-renta-wdowia
- https://www.gov.pl/web/rodzina/renta-wdowia
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.