Zaktualizowano: 23 września.2022 r.
Renta szkoleniowa to świadczenie wypłacane przez ZUS osobie w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Kto może skorzystać z renty szkoleniowej? Ile wynosi renta szkoleniowa? Co to jest renta szkoleniowa? Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać rentę szkoleniową z ZUS? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w naszym poradniku o rencie szkoleniowej.
Czym jest renta szkoleniowa?
Renta szkoleniowa to świadczenie wypłacane przez ZUS osobie w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS przyznawane jest na okres 6 miesięcy, który ulega wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, jednak nie dłużej niż o 30 miesięcy.
Kto może skorzystać z renty szkoleniowej?
Z renty szkoleniowej może skorzystać osoba w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i spełniającej łącznie następujące warunki:
- jest niezdolna do pracy
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, tj.:
— 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
— 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
— 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
— 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
— 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat
W przypadku, gdy ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony,
gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo
w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Ile wynosi renta szkoleniowa?
Wysokość renty szkoleniowej nie zależy od stażu ubezpieczenia i wynosi 75% podstawy wymiaru renty. Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała podczas wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – renta szkoleniowa wynosi 100% podstawy wymiaru renty wypłacanej przez ZUS.
Jakie dokumenty trzeba złożyć o rentę szkoleniową?
Starając się o rentę szkoleniową od ZUS należy złożyć następujące dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
- wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy – pobierz ze strony www.zus.pl
lub zaloguj się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), by złożyć wniosek
elektronicznie. Formularz wniosku jest również dostępny w punkcie informacyjnym
w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS - informację dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych
- dokumenty potwierdzające okresy m.in.: pracy/ prowadzenia działalności
pozarolniczej/ służby wojskowej/ pobierania zasiłku dla bezrobotnych/ urlopu
wychowawczego/ nauki w szkole wyższej - dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie
- zaświadczenie o stanie zdrowia N-9 wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed
złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentacja medyczna - wywiad zawodowy, jeżeli osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu
- kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeśli ubezpieczony zgłasza wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub karta wypadku
- decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez państwowego inspektora
sanitarnego.
Gdzie złożyć dokumenty o rentę szkoleniową?
Dokumenty związane z rentą szkoleniową ZUS można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej placówce ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), za pośrednictwem: operatora pocztowego, płatnika składek, polskiego urzędu konsularnego, w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.
Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu
postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni
od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Od decyzji w sprawie renty szkoleniowej przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Źródło informacji:
- https://www.zus.pl/renta-szkoleniowa
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.