Od 15 marca 2020 po powrocie do Polski trzeba poddać się obowiązkowej kwarantannie, czy w związku z tym można liczyć na rekompensatę w postaci świadczenia? W naszym artykule wyjaśniamy czy można starać się o świadczenie chorobowe w ramach obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny od ZUS oraz co trzeba zrobić aby otrzymać pieniądze.
Kwarantanna dla powracających
Od 15 marca 2020 po powrocie do Polski musisz poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).
Podczas 14 dniowej kwarantanny:
- w żadnym wypadku nie wychodź z domu,
- spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski,
- jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
- jeżeli masz objawy choroby (źle się czujesz, masz gorączkę, kaszlesz, masz duszności), koniecznie zgłoś to telefonicznie.
Kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy?
Z kwarantanny zwolnione są załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe. Z kwarantanny zwolnieni są również kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
Świadczenia chorobowe dla osób objętych kwarantanną
Świadczenia chorobowe z ZUS dla osób objętych obowiązkową 14-dniową kwarantanną po powrocie do kraju przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, np.:
- pracownikowi (ubezpieczenie obowiązkowe),
- zleceniobiorcy (ubezpieczenie dobrowolne),
- osobie prowadzącej działalność pozarolniczą (ubezpieczenie dobrowolne),
Świadczenie z tytułu choroby – wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy.
Jakie dokumenty i kiedy należy złożyć?
Osoby, które chcą uzyskać świadczenie z tytułu choroby w ramach obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski muszą złożyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.
Dotyczy to osób, które odbywają obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy państwowej, która rozpoczęła się po 15 marca 2020 r. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny.
Obowiązkowa kwarantanna od 1 kwietnia 2020 r.
Od 1 kwietnia 2020 r. osoba poddana obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy musi ją odbyć z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. W związku z tym należy złożyć o świadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny razem z osobą powracającą z zagranicy.
Oświadczenie składane przez pracownika lub zleceniobiorce jest składane do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek jak najszybciej (nie później niż w terminie 7 dni) przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.
Źródło informacji:
- https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/swiadczenia-chorobowe-dla-osob-objetych-obowiazkowa-kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy/3335521#2
- https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.