Ulga na start – własna firma przez 6 miesięcy bez ZUS

Planujesz rozpocząć działalność? Czy wiesz, że jeśli prowadziłeś już kiedyś działalność gospodarczą to też możesz skorzystać z Ulgi na start? Zobacz już teraz jakie trzeba spełniać kryteria aby prowadzić własną firmę przez 6 miesięcy bez ZUS.

Ulga na start – własna firma przez 6 miesięcy bez ZUS

Ulga na start czyli zwolnienie z ZUS przez 6 miesięcy

Ulga na start – to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ZUS skierowane do przedsiębiorców, którzy zakładają swoją pierwszą działalność lub dla osób, które posiadały kiedyś działalność gospodarczą lecz z jakiś przyczyn ją zawiesiły lub zamknęły.

Na czym polega ulga na start

Każdy przedsiębiorca w naszym kraju, który rejestruje firmę w CEIDG i nie jest ubezpieczony z innego tytułu musi zgłosić się do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca składki opłaca w pełnym wymiarze lub na zasadach preferencyjnych czyli mały ZUS.

Dzięki uldze na start nie trzeba płacić składek na rzecz ZUS (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) przez 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności w przypadku nowych przedsiębiorców lub osoby, które zawiesiły, zakończyły swoją działalność i minęło 5 lat od tego.

W przypadku ulgi na start należy pamiętać, że nie dotyczy ona ubezpieczenia zdrowotnego i te ubezpieczenie trzeba dodatkowo opłacać. Ciekawym faktem jest również to, że po 6 miesiącach korzystania z ulgi na start będzie mógł skorzystać z tzw. małego ZUSu, który pozwala płacić mniejsze składki na ZUS przez kolejne 2 lata.

Kto może skorzystać z ulgi na start

  • Przedsiębiorcy jako osoby fizyczne
  • Początkujący przedsiębiorcy oraz ci którzy rozpoczynają prowadzenie działalności po upływie 60 miesięcy od zawieszenia lub zakończenia
  • Przedsiębiorcy, którzy nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy
  • Przedsiębiorcy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS

Czy „ulga na start” dotyczy tylko firm nowo założonych?

Z „ulgi na start” mogą skorzystać osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą po wejściu w życie „Konstytucji Biznesu”, tj. od 30 kwietnia 2018 r. Dotyczy to zatem także osób, które co prawda złożyły już wniosek o wpis do CEIDG, ale wskazały w nim, że rozpoczną działalność 30 kwietnia lub później. Z „ulgi na start” mogą skorzystać także osoby, które podejmują działalność ponownie, o ile od jej zawieszenia bądź zakończenia upłynął okres 60 miesięcy

Co warto wiedzieć?

  1. Ulga na star daje możliwość zwolnienia z ZUSu przez 6 m-cy
  2. Ulga na start obowiązuje od 30 kwietnia 2018
  3. Jeśli zakończyłeś swoją DG i minęło 5 lat możesz skorzystać z Ulgi na start
  4. Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego
  5. W uzasadnionych przypadkach możesz liczyć na zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej