Zaktualizowano: 22 listopada.2020 r.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na wyprawkę dla dziecka? Skorzystaj z dofinansowania i odbierz raz w roku 300 zł na dziecko w programie Dobry Start. Przeczytaj nasz poradnik o świadczeniu 300 PLUS na dziecko i pobierz wniosek online.

program Dobry Start czyli 300 plus na wyprawkę dla dziecka

Program Dobry Start czyli 300 zł na dziecko

Program rządowy Dobry Start to rodzaj świadczenia w wysokości 300 zł wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. Z programu 300 PLUS na dziecko mogą skorzystać wszyscy rodzice bez względu na dochody.

Kto może dostać 300 zł na dziecko w programie Dobry Start?

O dofinansowanie w ramach programu rządowego „Dobry Start” mogą się starać następujące jednostki:

 • rodzic,
 • opiekun faktyczny dziecka — osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
 • opiekun prawny dziecka — osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • osoba ucząca się*

Osoba ucząca się to uczeń, który spełnia następujące warunki: a) jest pełnoletnim uczniem b) nie jest na utrzymaniu rodziców i rodzice ucznia nie żyją c) posiada prawo do alimentów wydane przez sąd

Bardzo ważne: Świadczenie 300 zł na dziecko przysługuje dla dzieci do ukończenia 20 roku życia i odstępstwo od tego przysługuje dzieciom niepełnosprawnym do 24 roku życia.

Kogo nie obejmie program Dobry Start?

Z programu rządowego Dobry Start czyli 300 zł na dziecko nie mogą skorzystać rodzice, którzy mają na wychowaniu dziecko w przedszkolu lub w zerówce oraz studenta.

Do kiedy można złożyć wniosek o 300 zł na dziecko?

Wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu Dobry Start można składać w następujących terminach:

 • od 1 lipca do 30 listopada — jeśli składasz wniosek przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną,
 • od 1 sierpnia do 30 listopada — jeśli składasz wniosek w urzędzie lub instytucji.

Pamiętaj o tym!

Składasz wyłącznie papierowy wniosek w przypadku gdy jesteś osobą usamodzielnianą czyli rozpoczynasz samodzielne życie po opuszczeniu domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Nie otrzymasz świadczenia i nikt go nie rozpatrzy w następujących przypadkach: 1) Nie uzupełnisz wniosku na prośbę urzędu 2) Nie naniesiesz poprawek we wniosku na prośbę urzędu 3) Złożysz wniosek o 300 plus po terminie

Ile dostaniesz w ramach programu Dobry Start?

Jak już wcześniej było wspomniane niezależnie od dochodu rodzica dostaniesz 300 zł lub 150 zł na rodzica jeśli sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem.

Gdzie złożyć wniosek o 300 zł na dziecko?

Wniosek w programie rządowym Dobry Start można złożyć na kilka sposobów. Jeśli ktoś lubi drogę tradycyjną to polecamy mu odwiedzić: urząd miasta lub gminy w miejscu zamieszkania, ośrodku pomocy społecznej lub innym dodatkowym miejscu wyznaczonym w gminie. Dla tych co cenią sobie wygodę i lubią załatwiać większość spraw online, wniosek o 300 zł na dziecko mogą złożyć za pomocą: za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowości elektronicznej.

Kiedy otrzymasz środki w ramach programu 300 zł na dziecko?

Jeśli złożysz wniosek o 300 zł na dziecko w lipcu lub sierpniu to wyprawkę w postaci 300 zł otrzymasz nie później niż 30 września. Jeśli nie zdążysz złożyć wniosku w ramach programu Dobry Start w lipcu lub sierpniu to gminy będą miały 2 miesiące na rozpatrzenie i wypłatę świadczenia w ramach 300 PLUS na dziecko.

Wzór wniosku o świadczenie 300 zł na dziecko do pobrania:

Aktualne wnioski do pobrania w ramach programu Dobry Start można pobrać z tego miejsca: https://www.gov.pl/web/rodzina/wzor-wniosku-o-swiadczenie-dobry-start

Co warto wiedzieć?

 1. Raz w roku możesz skorzystać z 300 zł na dziecko w ramach programu dobry start
 2. Świadczenie przysługuje do ukończenia 20 roku życia
 3. Dzieci niepełnosprawne mogą korzystać ze świadczenia do 24 roku życia
 4. Ze świadczenia nie skorzystają wszyscy rodzice
 5. Wniosek 300 zł na dziecko można złożyć na kilka sposobów
5/5 - (1 vote)