Zaktualizowano: 24 września.2022 r.

E-wizyta w języku migowym PJM została uruchomiona 16.02.2021 r. przez ZUS. Jak zarezerwować e-wizytę ZUS w języku migowym PJM? Jaki można zarezerwować temat e-wizyty ZUS w języku migowym PJM? Jak zarezerwować e-wizytę ZUS dla Emerytury i renty krajowe (PJM)? Jak zarezerwować e-wizytę ZUS dla Zasiłki (PJM)? Umów e-wizytę ZUS w języku migowym (PJM) online!

E-wizyta w języku migowym PJM

Czym jest Polski język migowy (PJM)?

Polski język migowy (PJM) – język migowy, którym posługują się głusi w Polsce, stanowiący ich naturalny język komunikacji. Jest to język wizualno-przestrzenny. Od 1 kwietnia 2012 roku na mocy „Ustawy o języku migowym” osoby głuche w Polsce mogą deklarować Polski Język Migowy jako wybraną przez siebie formę komunikowania się.

PJM jest w Polsce pierwszym językiem dzieci, których obydwoje rodzice są głusi. Jest powiązany z francuskim językiem migowym utworzonym przez Charlesa-Michela de L’Épée, który jako pierwszy rozpoznał naturalny język głuchych. Wykorzystuje jednoręczny alfabet manualny starofrancuskiego języka migowego.

Szacuje się, że liczba Głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Bariera komunikacyjna często uniemożliwia im samodzielne załatwienie spraw. To właśnie z myślą o tych osobach 16 lutego ZUS uruchamia e-wizytę w języku migowym PJM.

Co to jest e-wizyta w ZUS?

E-wizyta w ZUS to bezpłatna wideorozmowa z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki e-wizycie w ZUS możesz załatwić swoje sprawy online bez wychodzenia z domu. Więcej informacji o E-wizycie przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule https://www.zus.info.pl/e-wizyta-w-zus/.

Jak zarezerwować E-wizytę ZUS w języku migowym PJM?

Rejestracja E-wizyty ZUS w języku migowym PJM w kilku krokach:

 1. Osoby, które chcą zarejestrować E-wizytę ZUS w języku migowym PJM muszą wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl
 2. Po wejściu do głównego panelu E-wizyty ZUS pojawią nam się bloki tematyczne i wtedy wystarczy kliknąć/wybrać okienko „
 3. Następnie wybieramy temat konsultacji w języku migowym: Emerytury i renty krajowe (PJM) lub Zasiłki (PJM)
 4. Po wybraniu tematu konsultacji i kliknięciu pojawiają nam się wolne terminy na które możemy zarezerwować swoją e-wizytę w języku migowym.
 5. Wybieramy dogodny dla nas termin, godzinę i klikając dokończamy rezerwację w postaci uzupełnienia podstawowych danych osobowych.
 6. Po uzupełnieniu danych osobowych i zaznaczeniu checkboxów „okienko wyboru” klikamy przycisk „Potwierdzam rezerwację”
 7. Po potwierdzeniu rezerwacji otrzymasz e-mail z linkiem do e-wizyty.
 8. Dzień przed spotkaniem otrzymasz sms z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu.

Co przygotować, żeby się umówić na e-wizytę w języku migowym?

Osoby, które chcą skorzystać z e-wizyty w języku migowym muszą przygotować takie rzeczy jak:

 • urządzenie (telefon, tablet, komputer) z podłączeniem do internetu
 • adres e-mail
 • dowód osobisty
 • temat rozmowy, który chcesz poruszyć podczas e-wizyty

Czy z e-wizyty mogą skorzystać osoby niewidzące i niedowidzące?

E-wizyta  z pracownikiem ZUS jest także dostępna dla osób niewidzących i niedowidzących. Zastosowane na stronie internetowej e-wizyt kolory i kontrast zgodne są ze standardami dostępności WCAG 2.0.

 

Źródło informacji:

 1. https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/e-wizyta-w-jezyku-migowym-pjm/3845682
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_j%C4%99zyk_migowy
5/5 - (6 votes)